Haberler

Makaleler

GEBELİKTE NEDEN DAHA FAZLA KALSİYUM ALINMALI?

gebelikte neden daha fazla kalsiyum alınmalıGEBELİKTE NEDEN DAHA FAZLA KALSİYUM ALINMALI?

Kalsiyum vücutta güçlü kemik ve dişler için gerekli olan bir mineraldir. Kalsiyum ayrıca kanın pıhtılaşmasına da yardımcı olur. Kasların ve sinirlerin uygun bir şekilde fonksiyon göstermesine katkı sağlar. Kalbin normal atmasında faydalıdır. Kalsiyumun çoğu vücutta kemiklerde bulunur.

Anne karnında bebeğin yeterli gelişimi için yeterli düzeyde kalsiyum alımına ihtiyaç vardır. Bu kalsiyum alımı ihtiyacı gebelik öncesine göre daha fazladır. Eğer daha fazla kalsiyum alımı yapılmazsa bebeğin anne karnındaki gelişimi olumsuz etkilenir.

Gebelikte daha fazla kalsiyum alınmaması anne açısından da sakıncalar doğurur. Anne adayının kemik yoğunluğu azalır ve osteoporoz belirtileri görülebilir. Osteoporozda kemiklerde zayıflama, incelme meydana gelir. Kemikler daha çabuk kırılabilir.

Gebelik bu açılardan kadınların daha fazla kalsiyum tüketmeleri için kritik bir dönemdir. Yetersiz kalsiyum alımı yaşamın ilerleyen dönemlerinde de olumsuz etkilerini gösterir. Gebelikte yeterli kalsiyum almayan kadınlarda ilerleyen yıllarda osteoporoz riski daha fazla olur.

Gebelikte yeterli kalsiyum alımı için aşağıdaki önerileri dikkate almakta fayda vardır.

Günlük kalsiyum tüketimi hamile ve emziren kadınlar için 1000 mg’dır. 18 yaş altındaki hamile ve emziren kadınlar için ise 1300 mg’dır.

Günde en az 4 porsiyon süt ürünleri tüketilmelidir. Kalsiyum zengini besinler günlük diyette yeterli kalsiyum alımına yardımcı olacaktır.

Günlük kalsiyum tüketimi için en iyi kaynaklar süt ürünleridir ( süt, peynir, yoğurt v.b. ). Kalsiyum ayrıca yeşil yapraklı sebzelerde ( brokoli, ıspanak ve diğer yeşillikler ), deniz ürünleri, fasulyegiller, bezelye gibi besinlerde de bulunur.

Günlük kalsiyum ihtiyacını karşılarken D vitamini alımına da özen göstermek gerekir. Çünkü D vitamini kalsiyumun vücut tarafından daha iyi emilmesine yardımcı olur. Bunun için de D vitamini yönünden zengin yumurta, balık gibi besinleri tüketmelidir.

Laktoz intoleransı olan hamile kadınlar nasıl yeterli kalsiyum alabilirler?

Laktoz intoleransı sindirim sisteminin laktozu ( sütte bulunan şeker ) sindirememesidir. Sindiremeyince kramp, gaz, ishal gibi durumlar ortaya çıkmaktadır. Laktoz intoleransı olan hamile kadınlar aşağıdaki gibi bir beslenme uygulayabilirler.

Yemeklerle birlikte az miktarda süt tüketilebilir. Yemeklerle birlikte alına süt daha iyi sindirilebilir.

Daha az şeker içeren yoğurt, peynir ve yumuşak peynir tüketilebilir.

Diğer kalsiyum kaynakları ( yeşillikler, brokoli, sardalye ve soya peyniri ) tüketilebilir.

Yayınlanma Tarihi : 23.10.2012

4662

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim