Haberler

Makaleler

GEBELİKTE MİDE BULANTISI İÇİN DİYET

gebelikte mide bulantısı için diyetGEBELİKTE MİDE BULANTISI İÇİN DİYET

Gebelikte mide bulantısı hamile kadınlar arasında yaygın bir şikayettir. Mide bulantısı sorunu özellikle gebeliğin ilk 3 ayında daha yaygındır. Yaygın olarak sabah bulantıları olarak bilinir. Günün herhangi bir zamanında da görülebilir. Gebelikte mide bulantılarına karşı uygun bir diyet uygulamak bu bulantıları azaltabilir ve daha rahat hissettirebilir.

1. Gebelikte mide bulantısı için yumuşak nişastalı besinler mide bulantısını kontrol altına almak için iyi bir seçimdir. Yataktan kalkmadan önce kraker ya da kuru kızarmış ekmek yemek erkenden mide bulantısını kontrol altına alarak artmasını önleyebilir. Bazı kadınlar da gebelik döneminde bazı yemeklere karşı hoşnutsuzluk geliştirirler. Eğer bu tür besinler varsa bunları yemekten kaçınmalıdır. Ayrıca mide bulantılarına karşı aşırı soslu veya yağlı besinlerden kaçınmalıdır.

2. Zencefil gebelikte mide bulantılarına karşı iyi gelen doğal bir üründür. Zencefil çayı içmek gebe kadınlarda mide bulantılarını hafifletebilir. Nane çayı bazı kadınlarda mide bulantılarını frenleyebilir. Mide bulantıları kusmayla da sonuçlanabilir. Kusma vücuttaki sıvı dengesini bozarak sıvı yetersizliğine yol açar. Kusmanın getirdiği bu sıvı yetersizliğini önlemek için bol su içmek gerekir. Gece yatmadan önce az miktarda sağlıklı atıştırmalıklar da sabahları mide bulantılarının daha hafif geçmesine yardımcı olabilir.

3. Gün içindeki öğünleri 3 değil; sık sık ama daha az miktarlarda tüketmek gerekir. Bu mide bulantılarını azaltabilir ve vücuda daha fazla enerji sağlayabilir. Böylelikle kan şekeri düzeyi de normal seviyelerde durur.

Yayınlanma Tarihi : 28.09.2012

3902

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim