Haberler

Makaleler

GEBELİKTE KULLANILAN TEMİZLİK ÜRÜNLERİ GÜVENLİ Mİ?

gebelikte ev temizlik ürünleri güvenlimiGEBELİKTE KULLANILAN TEMİZLİK ÜRÜNLERİ GÜVENLİ Mİ?

Ev işlerinde veya işte kullanılan bazı temizlik ürünleri hamile kadınlar için zararlı olabilir. Bazı kimyasallar nefes almayla içine çekildiği zaman, yutulduğu zaman veya deriye nüfus ettiği zaman hamile bir kadın için zararlı etkiler gösterebilir. Bu kimyasallara uzun sürelerle maruz kalmak anne karnındaki bebeğe de zarar verebilir.

Gebelikte temizlik ürünlerinin riskini azaltmak için

Ev temizliğinde kullanılan kimi temel temizlik ürünleri yüksek derecede toksik maddeler içerebilir. Bu tür temizlik ürünlerini alırken ve kullanırken etiketini dikkatlice okumak gerekir. Böylelikle zararlı kimyasallara maruz kalma riski azaltılmış olur.

Bazı temizlik ürünleri solvent maddesi içerebilir. Solvent tehlikelidir ve kaçınmak gerekir. Amonyak ve klor maddeleri ise büyük ihtimalle bebeğe zarar vermez. Ev işi yaparken kimyasal madde riskine karşı eldiven kullanmak ve maske takmak önemli bir önlemdir. Ev içinin de iyice havalandırılması gerekir. Böylelikle mide bulantısını twetikleyen kimyasal kokulardan da kaçnılmış olunur.

Klor ve amonyak maddeleri ise asla birbiriyle karıştırılmamalıdır. Çünkü bu karışım yüksek düzeyde zehir etkisi yapabilir ve ölümcül olabilir.

Solventler maddeleri çözmek için kullanılan güçlü kimyasallardır. Alkol, yağ çözücüler ve boya incelticilerde yaygın bir şekilde solvent maddesi kullanılır. Solventler hem hamile kadınlar hem de anne karnındaki bebek için tehlikeli olabilir. Bundan dolayı solvent içeren ürünlerin kullanımından kaçınmak gerekir. Riske karşı ev içinin oldukça iyi havalandırılması ve ev işlerinde uygun koruyucu eldiven gibi şeylerin giyilmesi, maske takılması gerekir. Bu tür kimyasalların olduğu yerde yemek yemekten de kaçınmak gerekir.

Ev yapımı veya doğal temizleyiciler hem anne hem de anne karnındaki bebek için tehlikeli olmadığı sürece kullanılması en güvenli olanıdır.

Yayınlanma Tarihi : 28.08.2012

6315

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim