Haberler

Makaleler

GEBELİKTE KOŞU YAPMAK GÜVENLİ Mİ?

gebelikte koşu yapmak güvenli miGEBELİKTE KOŞU YAPMAK GÜVENLİ Mİ?

 

Gebelikte koşu yapmanın güvenli olup olmadığı duruma göre değişebilir. Eğer gebelik öncesinde düzenli olarak koşu yapıyorsanız bazı güvenlik önlemlerine dikkat ederek gebelik döneminde de hafif ve orta düzeydeki bir tempoda koşu yapmak güvenli olabilir. Fakat bu konuda ilk olarak hekime danışarak onayını almak gerekir.

 

Diğer yandan gebelik dönemi, eğer gebelik öncesinde koşu yapılmıyorduysa, koşu yapmaya başlamak için doğru bir zaman değildir. Ayrıca gebelik dönemi maraton, triatlon gibi sporlara başlamak için de uygun bir zaman değildir. Gebeliğin ilk 3 aylık dönemi bebeğin temel organlarının oluşmaya başladığı dönemdir. Vücudun aşırı ısınması bu açıdan bir sorun oluşturabilir. Vücut sıcaklığı çok arttığı zaman bu anne karnındaki bebek için sorunlara neden olabilir.

 

İster hamile olun ister olmayın koşmak dizlerinize oldukça bir yük yükler. Gebelik döneminde eklemleriniz gevşer. Bu da sizi düşmelere ve yaralanmalara daha yatkın hale getirir.

 

Gebeliğin ilk 3 aylık döneminde koşu yapmak

 

Gebelik döneminizin ilk 3 aylık evresinde çok ağır olmadıkça ve hekiminizin de onayını ve tavsiyelerini de dikkate alarak koşu yapılmalıdır. Bu dönemdeki koşularınızı hafif düzeyde ve kısa süreli olarak yapmalısınız. Ağır ve uzun koşulardan sakının. Koşu öncesi, sırası ve sonrasında bol su için. Çünkü vücudunuz ısınır ve su kaybeder. Vücudunuzdaki sıvı kaybı rahme kan akımınızı azaltabilir ve erken doğum sancılarına bile neden olabilir.

 

Gebeliğin ikinci 3 aylık döneminde koşu yapmak

 

Bebeğinizi karnınızda büyüdükçe vücudunuzun ağırlık merkezi değişir. Bu durum dengenizi bozabilir ve düşmelere daha yatkın hale getirir. Bu dönemde yapacağınız koşuları düz zeminde yapmanız gerekir. Engebeli yerlerde koşmamalısınız.

 

Eğer koşu sırasında dengenizi kaybedip düşürseniz doğru bir şekilde düşmeye gayret gösterin. Sırt üstü veya yan tarafınıza doğru düşmeye çalışın. Böylelikle karın bölgenizdeki olası bir travma riskini azaltmış olursunuz. Düşerken karın bölgeniz yere değmeden önce de ellerinizi yere koyabilirsiniz. Bu da güvenlidir.

 

Gebeliğin üçüncü 3 aylık döneminde koşu yapmak

 

Gebeliğinizin ilk 6 aylık döneminde ( ilk iki 3 aylık dönemler ) koşu yapmak konusunda olabildiğince dikkatli davranmaya çalıştınız. Koşu yaparken dikkat etmeniz gereken en temel kurallardan birisi vücudunuzun sesini dinlemek ve kendinizi zorlamaktı. Koşu sırasında aralar vermek de önemliydi. Her ne kadar gebelikte sürekli evde oturmak da zararlı olduğu gibi aşırı, zor egzersizlerde zararlıdır. Dolayısıyla iyi bir denge kurmak gerekir.

 

Gebeliğin üçüncü 3 aylık dönemi artık doğum yaklaştığı zamanlar. Bu dönemde daha dikkatli olmalısınız. Bu dönemde koşu hızınızı önemli düzeyde yavaşlatmanız gerekir. Hatta koşudan ziyade normal veya hızlı bir yürüyüş sizin için daha güvenli olabilir.

 

Gebelikte koşu yaparken uyarı işaretlerini dikkate alın

 

Asla kendinizi bitkin düşürecek veya nefes nefese bırakacak şekilde koşmayın. Vücudunuzun limitlerini zorlamayın ve vücut sesinize kulak verin. Çünkü ağır ve zor koşularda bebeğinize giden oksijen düzeyini azaltabilirsiniz. Aşağıdaki durumlarda koşuyu bırakın ve hekiminize danışın.

 

Vajinal kanama olursa

Nefes almakta zorlanırsanız ( özellikle dinlenmenize rağmen solunum sıkıntınız geçmediyse )

Baş dönmesi olursa

Başa ağrısı oluşursa

Göğüs ağrısı

Kas güçsüzlüğü

Baldırlarda ağrı ve şişlik

Erken doğum sancısı

Bebek hareketlerinde azalma

Vajinal akıntı

Yayınlanma Tarihi : 09.02.2015

3543

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim