Haberler

Makaleler

GEBELİKTE KANSIZLIK SORUNU NASIL ÇÖZÜLÜR?

gebelikte kansızlık sorunu nasıl çözülürGEBELİKTE KANSIZLIK SORUNU NASIL ÇÖZÜLÜR?

Kansızlık sorunu genelde kolayca tedavi edilir. Demir anne karnında bebeğin gelişimi için önemli bir mineraldir. Ayrıca anne adayının sağlığı ve enerjisinde de önemli rol oynar. Gebelik boyunca kansızlık oldukça yaygındır ve nadiren ciddi bir soruna işaret eder.

Gebelik döneminde kansızlık sorununun çözümü için aşağıdaki tavsiyeler yardımcı olacaktır.

1. Öncelikle sizde kansızlık sorununun olup olmadığını tam olarak tespit etmek için tam kan sayımı yaptırın. Kan sayımınızın sonuçları, eğer bir kansızlık sorunu varsa kansızlığın çözüm yollarının belirlenmesine de yardımcı olacaktır. Kan sayım sonuçlarınıza göre bebeğinizin ağlıklı gelişimi için destek vitamin ve minerallere ihtiyacınız olup olmadığı da saptanır.

2. Diyetinize odaklanın. Diyetinizde yapacağınız bazı değişikliklerle kan sayımınıza olumlu etki edebilirsiniz. Demir oranı yüksek besinlerden tüketmeye çalışın ( kırmızı et, tam tahıllar, soya peyniri v.b. ). Kansızlık sorununuz için özellikle C vitamini ve folik asit içeren besinleri de tüketin.

3. Eğer sıkı bir vejetaryenseniz ve kansızlık belirtileri yağıyorsanız hekiminizden demir takviyesi isteyin. Fakat alacağınız demir takviyeleri hekiminiz tarafından da yakından izlenebilir. Çünkü demir takviyeleri mide bulantısı, kabızlık gibi sorulara yol açabilir.

4. Çoğu kansızlık vakaları vitamin ve mineral eksikliğinden de kaynaklanabilir. Bunun için hekiminizden bir multivitamin isteyin. Böylelikle kansızlık sorununuzu daha hızlı ve güçlü bir şekilde çözebilirsiniz.

Bilmeniz gerekenler

1. Kansızlık sorununuz kandaki düşük demir düzeyinin dışında başka sorunlardan da kaynaklanabilir. B12 vitamini veya folik asit eksikliği anemiyle sonuçlanabilir.

2. Ciddi kansızlık erken doğum sancılarına yol açabilir. Bu nedenle özellikle gebeliğin 3 aylık döneminde kansızlık sorununuzu kontrol altında tutmanız gerekir.

3. Gebelikte kansızlık sıklıkla yorgunluğa yol açar. Dinlenmenize dikkat etmelisiniz.

4. Kalsiyum ve demir desteklerini karıştırmayın. Her iki mineral desteğinin bir arada kullanılması yan etkiye yol açabilir.

5. Gebelikte kansızlık kan kaybından da oluşabilir. Bu durum ciddi bir durum olabilir ve ayrıca kan kaybından kaynaklanan bir kansızlık mutlaka hekim tedavisi gerektirir.

Yayınlanma Tarihi : 17.05.2013

3175

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim