Haberler

Makaleler

GEBELİKTE KANAYAN DİŞ ETLERİ

gebelikte kanayan diş etleriGEBELİKTE KANAYAN DİŞ ETLERİ

Gebelik döneminde diş etleri neden kanar?

Gebelik döneminde diş etlerinde şişme, kızarıklık ve hassasiyet gelişmesi yaygın bir şikayettir. Özellikle dişler fırçalanırken diş etleri kanama yapar. Anne adaylarının hemen hemen yarısında bu sorun gelişebilir. Buna gebelik diş eti iltihabı da denir. Diş etleri gebelik döneminde iltihaplanmaya ve akabinde kanamaya daha yatkın olur. Bunun en önemli nedeni gebelikte yaşanan hormonal değişimlerden dolayı diş plaklarının oluşması ve bakterilere daha açık hale gelmesi riskinin artmasıdır.

Gebelik döneminde diş etlerinde nadiren de olsa nodül de gelişebilir. Bu nodüller zararsızdır ve genelde acısızdır. Nodüller gebelikte vücudun başka yerlerinde de çıkabilir. Fakat çoğunlukla ağız içinde çıkar. Doğumdan sonra genelde kaybolurlar. Eğer gebelik sonrası kaybolma ise cerrahi operasyonla da alınabilirler.

Diş eti hastalığı gebeliği etkiler mi?

Yapılan bazı araştırmalarda şiddetli diş eti hastalıkları ile erken doğum, düşük ağırlıklı doğum arasında bağlantı görülmüştür. Ayrıca kimi araştırmalarda ise diş eti hastalığı ile preeklampsi ( gebelikte gelişen yüksek tansiyon ) arasında bağlantı bulunmuştur. Fakat bu araştırmaların bulguları güçlü delillere dayanmamaktadır.

Gebelikte diş eti hastalıklarına karşı ne yapmak gerekir?

Gebelikte diş eti hastalıklarına karşı diş ve diş eti bakımına önem vermek gerekir. Önleyici tedbirler oldukça önemlidir.

Dişler günde en az 2 defa nazikçe fırçalanmalıdır. Fluorid içeren bir diş macunu kullanılmalıdır. Diş fırçasının kılları yumuşak olmalıdır.

Günlük olarak diş ipi kullanılmalıdır.

Düzenli olarak diş hekimi ziyareti yapılmalıdır.

Ne zaman diş hekimini aramalı?

Diş ağrısı varsa

Diş etleri sık kanıyorsa ve acıya neden oluyorsa

Diş eti hastalığı, diş etlerinde şişkinlik ve hassasiyet, nefes kokusu, diş kayıpları gibi sorunlar varsa hekime görünmek gerekir.

Yayınlanma Tarihi : 23.08.2012

13034

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim