Haberler

Makaleler

GEBELİKTE KANAMA VE DÜŞÜKLER

AYŞE DARAMAGebelikte vajinal kanama olağan bir durum değildir. Mutlaka doktor muayenesi gerektiren acil bir durumdur. Hamileliğin ilk üç ayında her 100 gebe kadından 30’unda kanama gelişebilir. Kanamalı gebeliklerin çoğu düşükle sonlanırken, geri kalan kısmı gebeliği sorunsuz tamamlayabilir. Düşüklerin çoğu ilk iki ayda olur. Bazen gebeliğin üçüncü, dördüncü haftalarında döllenmiş embriyonun rahime yerleştiği günlerde çok az lekelenme tarzında kanama olabilir. Bu kanama ağrısızdır ve takip edilerek artıp artmadığı izlenmelidir. Düşüğün aktif olarak başladığı dönemde kanama aktifleşir, kasık ağrıları başlar.

Kanamalı gebelerin doktor kontrolünü ihmal etmemeleri gerekir. Ultrasonografide gebelik kesesinin düzgün gelişip gelişmediğine, embriyo oluşup oluşmadığına, sağlıklı embriyoyu destekleyen eklerin (yolc kesesi) olup olmadığına, 7-8 haftalık gebelik ise fetal kalp atımının varlığına bakılır. İlk aylarda gebelik muayenelerinde vajinal ultrasonografi tercih edilir. Karından yapılacak ultrasonografiye göre daha net sonuçlar alınır. 7-8. haftada fetal kalp atımı gözlemleniyorsa, gebeliğin sağlıklı gelişme ihtimali artar.

İlk üç aydaki düşüklerin en büyük nedeni embriyonun sağlıklı kromozom yapısına sahip olamamasıdır. İlerde oluşacak sorunların engellenmesi adına, doğal seleksiyon sonucu düşük gelişmektedir. Bu tür embriyoların çok az kısmı rahimde kalarak gebelik devam eder ve sorunlu embriyolar gelişir. Daha az sıklıkta görülen nedenler annenin şeker, böbrek, romatizmal gibi kronik bir hastalığının olmasıdır. Annenin vasküler (damar) hastalıkları, tiroid yetmezliği karşımıza çıkan diğer nedenlerdendir. Bir diğer neden ilk aylarda bebeğin gelişimini sağlayan hormonun (progesteron) yetersiz üretilmesidir. Bu tür durumlarda progesteron hormonu ilaç olarak verilir.

İlk üç aydaki düşüklerde gebelerin büyük çoğunluğunda embriyo ve ekleri total olarak atılmaz. Rahim içinde kanamaya ve iltihaba (endometrit) neden olan placenta parçaları kalır. İltihap oluşmaması ve kanamaların durması için en kısa sürede küretaj işlemi uygulanmalıdır. Düşük ve küretajdan sonra kontrole mutlaka gidilmeli. Düşük yaptıktan sonra ikinci gebelik için 6 ay ara verilmesi uygundur.

Gebelikte kanama(düşük tehdidinde) sürecinde istirahat ve cinsel ilişki olmaması önerilir. Belirli aralıklarla muayeneler yapılıp, gerekli ilaçlar önerilerek oluşacak düşük önlenmeye çalışılır.

Bir kez düşük yapılmışsa daha sonra oluşacak gebeliklerde düşükle sonlanacaktır manasına gelmez. 2. ve 3. gebeliklerde düşük olma ihtimali giderek azalacaktır. Fakat üst üste 3 kez düşük yapılmışsa oluşacak gebeliklerin düşme ihtimali artabilir. Üst üste 3 kez düşük yapan hastalara özel testler yapılması önerilir.

Sağlıklı günler dilerim.

Op. Dr. AYŞE DARAMA
KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM UZMANI
Mahmut Şevket Paşa Mah. Gürsel Sok. No 20 Kat 2 Okmeydanı - Şişli
Tel: 0212 2381717 0542 4575265

Yayınlanma Tarihi : 22.12.2011

24529

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim