Haberler

Makaleler

GEBELİKTE KALSİYUM İHTİYACI

gebelikte kalsiyum ihtiyacıGEBELİKTE KALSİYUM İHTİYACI


Gebelik döneminde kalsiyum mineralinin faydaları

 

Anne karnındaki bebeğin kemik gelişimi ve diş gelişimi için gebelik döneminde annenin beslenmesinde kalsiyum minerali önemli yer tutar.  Ayrıca bebeğin anne karnında kalp, kas ve sinir gelişimi içinde kalsiyuma ihtiyaç vardır.

 

Gebelik döneminde yeterince kalsiyum alınmadığı takdirde bu sefer bebeğin anne karnındaki gelişimi olumsuz yönde etkilenecek ve bu da sonrasında bebek için bir takım sorunlara yol açacaktır.

 

Gebelik döneminde ne kadar kalsiyuma ihtiyaç duyulur?

 

18 yaşın üzerindeki hamiller için hem gebelik döneminde hem de gebelik sonrasında günlük olarak 1,000 mg kalsiyuma ihtiyaç vardır. bu miktar 18 yaş ve altındakiler için ise 1,300 mg. dır.

 

Kalsiyum minerali hamile bayanlar için ihmal edilebilen bir mineral ve ihtiyaçtan daha az tüketilmekte. Gebelik döneminde kalsiyum yönünden zengin besinleri tüketmeye özen göstermek gerekir.

 

Doğum sonrasında ve bebek büyüyüp serpildiği zaman bile kadınların kalsiyum mineraline ihtiyacı vardır. Çünkü kalsiyum eksikliği kadınlarda osteoporoz ( kemik erimesi ) riskini artırır. Yeterli kalsiyum alımı ise kemikleri güçlendirir.

 

Kalsiyum içeren besinler hangileridir?

 

Yoğurt, sardalye, portakal suyu, süt ve süt ürünleri, somon balığı, ıspanak, şalgam, susam ve badem. Bu tür besinleri hem gebelik döneminde hem de gebelik sonrasında tüketmek gerekir.

 

Kalsiyumun yanında yeterli miktarda D vitaminine de ihtiyaç vardır. Çünkü D vitamini kalsiyumun vücut tarafından emilimi için gereklidir.

Yayınlanma Tarihi : 16.05.2012

7330

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim