Haberler

Makaleler

GEBELİKTE KAÇNILMASI GEREKEN EGZERSİZLER

gebelikte kaçınılması gereken egzersizlerGEBELİKTE KAÇNILMASI GEREKEN EGZERSİZLER

 

Gebelik sürecinde egzersizin önemli faydaları bulunmaktadır. Egzersiz gebelik döneminde daha iyi uyumaya, daha güçlü olmaya, dayanıklılığı artırmaya, ruh halini geliştirmeye ve vücudu doğuma hazırlamaya yardımcı olur. Gebelik döneminde bazı egzersizler oldukça faydalı olurken, bazı egzersizler ise tehlikeli ve riskli olabilir Bundan dolayı bu egzersizlerden gebelik döneminde kaçınmak gerekir. Bu hem annenin hem de bebeğin güvenliği için gereklidir. Peki gebelik döneminde kaçınılması gereken egzersizler nelerdir?

 

Kilo verme egzersizleri: Gebelikte kilo vermeye yönelik egzersizler hem anne adayı hm de bebek için risk taşır ve bu egzersizlerden kaçınmak gerekir. Çünkü anne adayların gebelik döneminde beli oranlarda kilo alması beklenir. Bu durum kadınlar için fiziksel ve durgusal olarak zorlayıcı olsa da gebelikte belli miktarlarda kilo almaları belenmektedir. Bu aynı zamanda bebeğin anne karnında sağlıklı gelişiminde bir işareti olabilir. Fakat gebelikte kilo alımı, tamamen sağlıklı beslenerek yapılmalıdır. Ve olması gerekenden fazla miktarda kilo alınmamalıdır. Bu da gebelikte zararlıdır.

 

Etkileşimli sporlar: Gebelik döneminde futbol, basketbol gibi etkileşimli sporların yapılması oldukça riskli olarak kabul edilmektedir. Bu sporlardan gebelik döneminde kaçınmak gerekir. Özellikle gebeliğin 3. ayından sonra bu tür sporlar çok daha risklidir.

 

Denge gerektiren sporlar: Gebelikte denge gerektiren sporlar da kaçınılması gereken egzersizlerdendir. Denge gerektiren egzersizlere kayak, at binme, buz pateni gibi sporları örnek verebiliriz. Bunlar oldukça riskli sporlardır. Yaralanma ve bebeği düşürme riski çok yüksektir. Dışarıda ulaşım için bisiklet binme de riskli olarak kabul edilmektedir.

 

Atlama ve zıplama egzersizleri: Gebelikte kaçınılması gereken egzersizlerden birisi de atlama ve zıplamaya dönük egzersizlerdir. Bunlarda yaralanma riski yüksektir.

 

Yaz egzersizleri: Yazın yapılan egzersizlerde sıcak faktörünü ve çok fazla sıvı kaybı etkenini mutlaka göz önünden bulundurmak gerekir. Çünkü özelle sıcak havalarda egzersiz gebelik dönemindeki kadınlar için riski artırır. Bu zamanlarda egzersizi daha serin vakitlerde veya serin bir ortamda yapmak gerekir. Ayrıca egzersiz öncesi, sırası ve sonrasında bol su içmeli, aşırı terlememeye ve aşırı ısınmamaya dikkat etmelidir.

 

Sırt üst uzanma: Gebelikte uzun süre sırt üstü uzanmayı gerektiren egzersizler de risklidir ve uzun süre sırt üstü durmaktan kaçınmak gerekir. Çünkü birkaç dakikadan fazla süren bu tür bir egzersizde rahim bölgesine baskı artar, ayaklara ve bacaklara dolaşım azalır. Gebelikte uzun süre sır sütü durmayı gerektiren yoga hareketlerinden ve diğer egzersizlerden kaçınmak gerekir.

 

Dağcılık: Gebelik döneminde dağcılık gibi tırmanma gerektiren egzersizler risklidir. Ayrıca yükseğe çıkmak da yüksek rakımdan dolayı risk taşır. 6.000 feet’ in üstünde egzersiz yapmaktan da kaçınılmalıdır.

 

Gebelik egzersizlerinde risk belirtileri:

 

Gebelik egzersizlerinde eğer aşağıdaki belirtiler görülürse egzersize ara vermek ve hekime konuyu danışma gerekir:

 

Baş ağrısı

Mide bulantısı

Kusma

Bitkinlik

Baş dönmesi

Nefes darlığı

Kanama

Yayınlanma Tarihi : 31.03.2014

6616

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim