Haberler

Makaleler

GEBELİKTE KAÇINILMASI GEREKEN EV İŞLERİ

gebelikte kaçınılması gereken ev işlariGEBELİKTE KAÇINILMASI GEREKEN EV İŞLERİ

Gebelik döneminde kadınların yaptıkları ev işlerinden bazıları sakıncalı sonuçlara yol açabilir. Özellikle yaklaşan doğum zamanıyla birlikte ev işleri daha dikkatli olunması gereken işler haline gelir.

Aşağıdaki ev işleri hamile kadınlar için tehlikeli sonuçlar doğurabileceği için bu işlerin yapımı için bir başkasından yardım almak daha güvenli olacaktır.

1. Eşya taşımak. Eşya taşımak ve kaldırmak özellikle gebeliğin ilerleyen dönemleri için tehlikeli olabilir. Gebeliğin ilk 3 ayında eşya taşıma konusunda genelde bir sıkıntı olmaz. Fakat bu 3 aylık sürede bile ağır eşya kaldırma asla önerilmemektedir.

2. Evdeki evcil hayvan pisliği temizliği. Evde beslenen evcil hayvanlardan, özellikle kediler için kullanılan çöp kutularında, toksoplazma denilen parazitinin enfeksiyona yol açmasıyla oluşan toksoplazma enfeksiyonu oluşma riski bulunmaktadır. Özellikle kedi pisliği bunda etkili olabilmektedir.

Toksoplazma enfeksiyonu hamile kadınlarda grip benzeri semptomlara yol açabileceği gibi, erken doğum, ölü doğum ve sakat doğumlara da yol açabilir.

Gebelik döneminde evcil hayvan beslememek en doğru olanıdır. Fakat evcil hayvan besleniyorsa da evcil hayvanların yarattığı pislik ve kirliliği, çöp kutularını bir başkasının temizlemesi gerekir.

Evcil hayvan besleniyorsa mutlaka evde genel hijyen kurallarına uyulmalıdır. Bahçe işlerinde mutlaka eldiven giyilmelidir. Evdeki evcil hayvanla mümkün olduğunca temastan kaçınmalıdır. Eller sık sık yıkanmalıdır.

3. Evdeki haşeratlar için böcek öldürücü spray kullanmaktan kaçınmalıdır. Çünkü kullanılan bu spraylar ( içerdikleri kimyasallardan dolayı ) anne vasıtasıyla bebeğe geçerek bebekte doğum kusurlarına neden olabilirler.

4. Mobilya tamiri de gebelikte kaçınılması gereken işlerdendir. Güvenli bir gebelik için evdeki mobilya tamiri işlerinin de bir başkası tarafından yapılması gerekir. Ya da gebelik sonuna kadar bu tür tamir işleri beklemelidir.

Mobilya tamiri için kullanılan mobilya sıyırma ürünleri, boya çıkarıcıları, cila gibi kimyasal çözücüler güvenlik sorunu oluşturabilir. Yapılan bazı araştırmalarda bu tür mobilya işlerinin düşük ve doğum kusurlarına yol açtığına dair bulgular elde edilmiştir.

Mobilya işleriyle ilgili riski azaltmak için ayrıca şu ek önlemler alınabilir:

1. Kimyasal çözücü içermeyen ürünler kullanılmalıdır.

2. Bu tür işleri havalandırması iyi olan bir yerde veya dışarıda yapmak daha doğrudur.

3. Eldiven, uzun kollu ve pantolon giyilmelidir.

4. Bu tür ürünlerle çalışırken bir şey yiyip içmekten kaçınmalıdır.

Zaten bu tür ürünlerle çalışırken de vücut bir takım uyarı işaretleri de verecektir. Uzun süre ile yapılan işlerde hamile kadında sersemlik, baş ağrısı, mide rahatsızlığı gibi sorunlar hissedilebilir. Bu tür şeyler olursa çalışma hemen yarıda kesilip temiz hava almalıdır.

Yayınlanma Tarihi : 19.12.2012

5878

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim