Haberler

Makaleler

GEBELİKTE KAÇINILMASI GEREKEN BESİNLER

gebelikte kaçınılması gereken besinlerGEBELİKTE KAÇINILMASI GEREKEN BESİNLER

Gebelikte sağlıklı beslenme için kaçınılması gereken besinlere dikkat etmek gerekir. Gebelikte beslenme konusunda aşağıdaki belirtilen şeylerden kaçınmak daha sağlıklı bir gebelik yalanmasına yardımcı olacaktır.

1. Alkolden uzak durulmalıdır. Gebelikte alkol tüketimiyle erken doğum, doğum kusurları, zihinsel gerilik, düşük ağırlıklı bebek doğurma arasında bağlantı bulunmaktadır.

2. Günlük kafein tüketimi sınırlandırılmalıdır. Günde 300 mg kafeinden fazlası zararlıdır. Siyah çay ve kahve tüketimi gün içinde toplamda 2 – 3 bardağı geçmemelidir. Ayrıca çikolatada da kafein bulunmakta olup, çikolata tüketimine de gebelikte dikkat etmek gerekir. Birçok çikolatadaki kafein düzeyi bir fincan kahvenin ¼ üne eşittir.

3.  Gebelikte sakarin kullanımı önerilmemektedir. Çünkü sakarin plasentaya geçerek fetusun organlarında kalabilir. Gebelikte yapay tatlandırıcı kullanımının güvenli olup olmadığı konusunda çok fazla bilimsel bir çalışma olmamakla birlikte örneğin ABD de Gıda İlaç Dairesi ( FDA ) yapay tatlandırıcıların gebelikte çok fazla kullanılmaması koşuluyla kabul edilebilir olduğunu belirtmektedir.

4. Günlük kalori ihtiyacının %30 u yağlardan karşılanır. Fakat gebelik döneminde bu oranı azaltmak gerekir. Günlük 2000 kalori için günde 65 gr veya daha az yağ tüketimi olmalıdır.

5. Günlük kolesterol düzeyi 300 mg veya daha az olmalıdır.

6. Yüksek civa barındıran kılıç balığı, köpek balığı, kral uskumru, kiremit balığı gebelikte tüketilmemelidir.

7. Yumuşak peynirlerden kaçınmalıdır. Yumuşak peynirler sıklıkla pastörize edilmemiştir ve Listeria enfeksiyonuna yol açabilirler.

8. Çiğ, iyi pişmemiş balık, kabuklu deniz ürünleri ve diğer etlerden kaçınılmalıdır.

Yayınlanma Tarihi : 22.10.2012

6144

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim