Haberler

Makaleler

GEBELİKTE KABIZLIK

gebelikte kabızlık

GEBELİKTE KABIZLIK, BELİRTİLERİ VE ÇÖZÜMLER


Gebelik döneminde anne adaylarının yaşadıkları sorunlardan birisi de kabızlık problemidir. Gebelikte görülen kabızlık sorununun en temel nedenlerinden birisi gebelik hormonunun bağırsak hareketlerini yavaşlatarak bağırsakların normal çalışmasını engellemesidir. Diğer nedenler ise hareketsiz bir gebelik dönemi, az su içmek, lif yönünden zengin besinleri almamak ve kullanılan ilaçlar olarak sıralanabilir.

 

Gebelikte kabızlık belirtileri nelerdir?

 

Gebelikte kabızlık sorunu belirtilerinden birisi gün içinde normalden daha az tuvalete gitmektir. Anne adayı kabızlık durumunda katı dışkısını zor yapar. Katı dışkısı ayrıca kuru gelir.

 

Gebelikte kabızlık en sık ne zaman yaşanır?

 

Gebelikte kabızlığın en sık yaşandığı zamanlar son 3 aylık dönemdir. Özellikle gebeliğin son birkaç haftası kabızlık sorununun en yayın yaşandığı haftalardır. Bu son haftalarda rahim daha genişlemiş ve ağırlaşmıştır. Bu da bağırsak hareketlerinin yavaşlamasını tetikler. Ayrıca yavaşlayan metabolizma ve hormonal etkenler de kabızlık yaşanmasında rol oynar.

 

Gebelikte kabızlığa beslenme önerileri

 

Gebelikte kabızlık sorunu yaşayan bir anne adayı öncelikle gün içinde bol bol su içmeyi ihmal etmemelidir. Beslenme konusunda lif yönünden zengin besinleri tercih etmelidir. Tam tahıllar, sebzeler ve meyveler lif zenginidir.

 

Gebelikte kabızlık sorununa karşı kepekli besinler ve baklagiller ( kuru fasulye ve bezelye ) mutlaka tüketilmelidir. Meyvelerden de kayısı ve incir kabızlık sorunu yaşayan anne adaylarının tüketebileceği meyvelerdendir. Gelen katı dışkıyı bekletmemek ve hemen tuvaleti yapmak da önemli bir husustur.

 

Kahve de gebelikte kabızlığı artırabilecek bir içecektir. Ayrıca kola gibi gazlı içecekler de gebelikte kabızlık sorunu yaşatabilir. Kabızlık sorunu yaşayan bir anne adayı sıvı ihtiyacını karşılarken suyun yanında diğer sıvılardan da ( çorba v.b. ) almayı ihmal etmemelidir.

 

Gebelikte kabızlığa karşı egzersiz

 

Gebelikte kabızlık sorunu yaşayan anne adayı bu sorunu çözmek için düzenli olarak egzersiz yapmayı da ihmal etmemelidir. Hareketlilik bağırsakların daha iyi çalışmasını sağlayacaktır.

 

Kabızlığa iyi gelen bitkisel çaylar

 

Hekim tarafından bir sakınca görülmez ise bitkisel çaylar da içilebilir. Mesela rezene ve papatya çayı kabızlık sorununu çözmede faydalı olabilecek bitkisel çaylardır.

 

Dışkı yumuşatıcılar ve laksatifler

 

Kabızlıkta katı dışkı oldukça sert olduğu için bu dışkılamayı zorlaştırır. Fakat dışkı yumuşatıcılar dışkıyı yumuşatarak bağırsaklardan daha kolay geçmeyi ve dışkılamayı kolaylaştırır. Fakat gebelikte bu tür dışı yumuşatıcı veya laksatif kullanmayı hekim onayıyla yapmak gerekir. Hekime danışmadan ve onayını almadan kabızlık tedavisinde bu ilaçları kullanmamak gerekir.

 

Gebelikte demir desteği kullanmak kabızlık yapar mı?

 

Gebelikte alınan demir minerali desteği kabızlığa neden olabilir. Demir aslında gebelik döneminde önemli bir mineraldir. Bunu beslenme yanında besin desteği yoluyla da almakta fayda vardır. Fakat demir desteklerini hekime danışmadan ve önerilerini almadan kullanmamak gerekir. Çünkü çok fazla demir desteği kullanmak bağırsak hareketlerini yavaşlatarak kabızlık sorununa yol açabilir.

Yayınlanma Tarihi : 16.01.2012

7379

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim