Haberler

Makaleler

GEBELİKTE KABIZLIK İÇİN ÇÖZÜMLER

gebelikte kabızlık için çözümlerGEBELİKTE KABIZLIK İÇİN ÇÖZÜMLER

Gebelikte kabızlık yaygın bir sorundur. Yaklaşık olarak her üç kadından bir tanesini etkilemektedir. Kabızlık sorunu 3 temel sorunu da beraberinde getirir. Karın bölgesinde rahatsızlık hissetme, kadı dışkı az ve zor yapma ve katı dışkının ser gelmesi… Hormonal değişmeler, sindirim sisteminin yavaş çalışması ve alınan demir destekleri gebelik döneminde kabızlığa yol açabilir. Ayrıca gebelikte yaşanan endişe durumları, diyet değişiklikleri ve fiziksel aktivite azlığı da kabızlığı tetikleyebilir.

Gebelikte kabızlığın çözümü için birçok güvenli yöntem bulunmaktadır. Aşağıdaki tavsiyeleri dikkate alarak kabızlık sorununuzu çözebilirsiniz.

1. Gebelik süreci boyunca lif oranı yüksek besinler tüketin. Lifli besinler hem kabızlığı önler hem de tedavi eder. Meyve, sebze, tam tahıllar, kepekli besinler, kuru erik, harika lif kaynaklarıdır ve gebelikte bu besinlerden bol tüketin.

2. Her gün en az 8 – 10 bardak su için. Su kabızlık için en iyi sıvıdır. Tabi taze sıkılmış meyve suları da içebilirsiniz. Eğer egzersiz de yapıyorsanız daha fazla su içmeye ihtiyacınız olacaktır.

3. Gebelik boyunca sizin için güvenli olan, hekiminiz önerdiği egzersizleri yapın. Yürüyün, yüzün ve daha aktif olun. Egzersiz bağırsak hareketlerinizi canlandırarak kabızlığınızı önler ve hafifletir. Hekiminizle görüşerek kendiniz için bir egzersiz programı planlayın.

4. Kabızlığınızı hafifletmek için gebelikte güvenle kullanabileceğiniz bir otc ilaç için hekiminize danışın.

5. Demir destekleriniz tekrar gözden geçirin. Yüksek dozda demir takviyeleri gebelikte kabızlık nedeni olabilir. Eğer aldığınız demir takviyelerinin sizde kabızlığa yol açtığını düşünüyorsanız hekiminizle görüşerek doz ayarlaması yapın.

6. Katı dışkıyı yumuşatıcı bir ilaç konusunda hekiminize danışın.

7. Gebelik döneminde uyarıcı laksatiflerden kaçının. Çünkü bunlar erken doğum sancılarına neden olabilir. Eğer alınması gerekiyorsa da hekim tavsiyesiyle ve kontrolünde alınmalıdır. Laksatifler ishali ve su kaybını da tetikleyebilir.

Gebelikte Kabızlık

Yayınlanma Tarihi : 16.05.2013

3504

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim