Haberler

Makaleler

GEBELİKTE KABIZLIĞI HAFİFLETEN ÇÖZÜMLER

gebelikte kabızlığı hafifleten çözümlerGEBELİKTE KABIZLIĞI HAFİFLETEN ÇÖZÜMLER

Kabızlık gebelik dönemindeki yaygın şikayetlerden biridir. Kabızlık sorununda karında rahatsızlık, katı dışkıyı zor ve seyrek aralıklarla yapma ve katı dışkının sert gelmesi gibi belirtiler vardır.

Gebelik döneminde yanan hormonal değişmeler, sindirim sürecinin yavaşlaması ve alına demir takviyeleri kabızlığa yol açabilmektedir. Ayrıca yaşanan endişe duyguları, diyet değişiklikleri ve fiziksel aktivite azlığı da kabızlığı tetikleyebilir.

Tüm bunlara rağmen gebelik döneminde kabızlık sorununu hafifletici önlemleri de almak mümkündür.

1. Gebelik boyunca lif oranı yüksek besinler tüketin. Lifli besinler hem kabızlığı önler hem de tedavi eder. Meyveler, sebzeler, tam tahıllar, kepekli besinler, kuru erik lif oranı yüksek besinlerdir.

2. Gebelik boyunca günde 8 – 10 bardak su için. Suya ek olarak sıvı ihtiyacınız için taze sıkılmış meyve suları da içebilirsiniz. Bunlar kabızlığınıza iyi gelecektir. Eğer egzersiz yapıyorsanız sıvı alımınızı daha da artırmalısınız.

3. Gebelikte egzersizi ihmal etmeyin. Yürüyün, yüzün, yoga yapın. Aktivite düzeyinizi artırmanız bağırsak hareketlerinizi de hızlandıracaktır. Tabi aşırı hareketten de kaçının. Egzersize başlamadan önce hekiminizle bir egzersiz programı oluşturun.

4. Demir desteklerinizi yeniden düzenleyin. Yüksek dozdaki demir takviyeleri kabızlığa yol açabilir. Eğer aldığınız demir takviyelerinin sizde kabızlığa yol açtığını düşünüyorsanız hekiminize danışın. Hekim daha düşük dozda bir demir takviyesi verebilir.

5. Katı dışkınızı yumuşatıcı tedavi ve ilaçlar konusunda hekiminize danışın.

6. Gebelikte uyarıcı laksatifler kullanmaktan kaçının. Eğer hekiminiz reçete ederse hekim kontrolünde alınabilir. Uyarıcı laksatifler erken doğum sancılarına neden olabileceği gibi, ishal ve sıvı yetersizliğini de tetikleyebilir.

Yayınlanma Tarihi : 10.05.2013

2622

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim