Haberler

Makaleler

GEBELİKTE İYİ UYKUNUN TEMELLERİ

gebelikte iyi uykunun temelleriGEBELİKTE İYİ UYKUNUN TEMELLERİ

Gebelikte uyku sorunları sık görülür. Gebelik öncesi kötü uyku alışkanlılarının olması da gebelikte bu sorunu daha da kötüleştirir.

Gebelikte daha iyi bir gece uykusu için aşağıda bazı öneriler belirtilmiştir.

1. Beslenme zamanına ve şekline dikkat edilmelidir

Nikotin ve alkolden kesinlikle uzak durulmalıdır. Bu iki zararlı madde hem anne karnındaki bebeğe hem de anne adayına çeşitli zararlar verir. Anne adayının uyku düzeni de bundan olumsuz etkilenir.

Kafein miktarı azaltılmalıdır. Çay, kahve, çikolata gibi kafeinli besinler gece uykusuna zarar verir. Bu tür besinleri gebelikte azaltmak ve özellikle akşamları bunlardan uzak durmak gerekir.

Akşam geç saatlerde çok fazla ve ağır yiyecekler tüketmekten kaçınmalıdır.

2. Rahatlamaya çalışmalıdır

Rahatlama tekniklerini uygulamak gebelikte uykuya yardımcı olur.

Gece uykusunun yanında gündüz 30 - 60 dk lık bir şekerleme oldukça rahatlatıcı bir etki yapar. Fakat şekerlemeyi gün içinde geç bir saatte yapmamak gerekir. Bu gece uykusunu olumsuz etkileyebilir.

Gün içindeki egzersizleri mümkün olduğunca erken bir saatte yapmak gerekir. Akşam saatlerinde yapılan egzersizler uykuya zarar verir.

Derin nefes alma, kas gevşetme, yoga, meditasyon gibi rahatlama teknikleri gece uykusu için oldukça yararlıdır.

Üzüntü ve stres yaratan şeylerden uzak durmaya çalışmalıdır.

Doğum, bebek bakımı ve emzirme gibi konularda yaşanan endişeler için destek gruplarına katılmak ve duygularını paylaşmak, aynı sorunları yaşayan kişilerden destek almak rahatlatıcı olur.

3. Sağlıklı uyku uyumalıdır

Gece yatmadan önce iyi bir uyku rutini uygulamak daha kolay ve iyi bir uykuya yardımcı olur. Gece yatmadan önce kitap okumak, müzik dinlemek, sıcak bir banyo, lavanta kokusu, bitkisel bir çay düşünülebilir.

Yatak odası yeterli sıcaklıkta olmalı, sessiz, sakin ve ışıktan arındırılmış olmalıdır. Bu daha kolay uykuya geçmeye ve daha kaliteli uyumaya yardımcı olur.

Gebelikteki uyku pozisyonuna dikkat etmelidir. Uyurken sol tarafına yatılarak uyunmalıdır. Bu uyku pozisyonu hem anne adayı hem de bebek için daha uygundur. Bu uyku pozisyonunda kan ve besinler bebeğe daha kolay gider. Sol tarafına uyumak daha iyi bir uykuya yardımcı olacaktır.

4. Eğer uyumakta güçlük çekiliyorsa

Tüm önlemlere rağmen eğer 30 dk. içinde uykuya geçilemediyse yataktan kalkıp başka bir odaya geçmek ve orada biraz sakinleşip, tekrar uykulu hissedinceye kadar beklemek gerekir. Bu zaman zarfında kitap okumak, sakinleştirici bir müzik dinlemek fayda sağlar. Uykulu hissedince fazla beklemeden tekrar yatağa dönmelidir.

Yayınlanma Tarihi : 01.11.2012

4546

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim