Haberler

Makaleler

GEBELİKTE İYİ BİR UYKU İÇİN EN İYİ 10 İPUCU

gebelikte daha iyi bir uyku için 10 ipucuGEBELİKTE İYİ BİR UYKU İÇİN EN İYİ 10 İPUCU

 

Gebelik döneminde uyku bozukluklarıyla başa çıkmak kolay değildir. Gebelikte uyku sorunları genelde anksiyete, stres, hormonal dalgalanmalar ve fiziksel rahatsızlıkların sonucunda meydana gelir. Gebelik ilerledikçe uyku için rahat bir pozisyonda uyumak daha da zor olur. Gece sık sık uyku bölünebilir. Fakat gebelikte uyku sorunlarıyla başa çıkmak yani daha iyi bir uyku için daima çözümler de vardır. Aşağıdaki ipuçları gebelikte daha iyi bir uyku için yardımcı olacaktır.

 

1. Gece yatmadan önce çok sıvı almayın. Gebelik döneminde gün içinde bol sıvı almak faydalıdır. Fakat gece yamadan önce örneğin çok su içmek gece sık sık tuvalete kalkmaya neden olur. Bu da uyku bozukluklarına neden olur.

 

2. Gebelikte akşam saatlerinde, uyku öncesinde ağır egzersizlerden, aşırı hareketten kaçının. Gebelikte döneminde gün içinde egzersiz yapmak oldukça faydalı. Egzersiz gebelikte daha sağlıklı bir süreç işlemesine, dolaşımı güçlendirmeye yardımcı oluyor. Vücut dolaşımının güçlenmesi gece bacak kramplarını azaltmaya yardımcı oluyor. Fakat gece yatmadan önce yapılan egzersizlerden, aşırı hareketlilikten kaçınmak gerekiyor. Çünkü bu fazla adrenalin salgılanmasına neden oluyor. Aşırı adrenalin gece uymayı zorlaştırır ve uyanık kalmaya neden olur.

 

3. Gebelikte daha iyi bir uyku için stresinizi ve anksiyete düzeyinizi azaltmaya çalışın. Stres ve anksiyete gece uykusuna zarar verir. Sizde stres ve endişe yaratabilecek konulardan ve kişilerden uzak durmaya çalışın. Sorunlarınızı eşinizle, yakınınızdaki kişilerle konuşarak paylaşın. Evde her şeyi kendiniz yapmaya çalışmayın. Mutlaka yardım alın.

 

4. Gebelik döneminizde yaşamınıza olabildiğince bir düzen getirmeye çalışın. Akşam düzenli bir yaşam, sakin bir ortam sizi rahatlatacaktır. Rahatlamanız gece daha iyi bir uyku uyumanıza yardımcı olur. Gece uyumadan önce iyi bir uyku rutini de oluşturabilirsiniz. Gece uyku öncesi bir duş, kitap okumak, dinlendirici bir müzik dinlemek iyi gelecektir.

 

5. Gebelikte iyi bir uyku için uyku pozisyonunuz önemlidir. Uyurken sol yanınıza dönerek uyuyun. Sol tarafınıza dönerek yumanız bebeğinize, rahminize ve böbreklere kan akımını kolaylaştırır. Daha rahat uyursunuz. Uzun süre sırt üstü uzanmaktan kaçının.

 

6. Gebelikte yaşayabileceğiniz mide ekşimesi sorunu gece uykunuza da zarar verebilir. Gebelikte mide ekşimesini önlemek için veya mide ekşimeleriniz varsa yemeklerden sonra 1- 2 saat hemen uzanmayın. Gece uyurken başınızı biraz yüksekte tutun. Soslu, kızartılmış ve asitli besinleri tüketmekten kaçının.

 

7. Gece uykunuzda sorunlar yaşamanız sizde stres, yorgunluk gibi şikayetlere neden olabilir. Bu nedenle gün içinde mutlaka şekerlemeler yapın. Şekerlemeler uyku eksikliğinizi giderir, yorgunluk şikayetlerinizi azaltır. Sizi rahatlatır.

 

8. Gebelikte daha iyi uyumanıza yardımcı olmak için uyku yastığı kullanabilirsiniz. Uyurken sırtınızı destekleyecek bir uyku yastığı veya bacaklarınızın arasında kullanabileceğiniz bir uyku yastığı kullanın

 

9. Gebelikte uyguladığınız diyete mutlaka dikkat edin. Kafeini sınırlayın ve alkolden uzak durun. Bunlar gebelik döneminde uykunuza oldukça zarar verir. Gece uykuya geçmenizi zorlaştırır.

 

10. Gebelikte uyku sorunlarınız devam ederse, sürekli bir uykusuzluk yaşarsanız yardım için hekiminize danışın.

Yayınlanma Tarihi : 07.10.2014

3939

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim