Haberler

Makaleler

GEBELİKTE İLAÇ KULLANIMI

gebelikte ilaç kullanımıGebelik süreci boyunca hamile bayanın dikkat etmesi gereken birçok husus vardır. Bu hususlardan bir bölümü kadının hem kendi hem de karnındaki bebeğin sağlığını ve hayatını tehlikeye atabilecek konulardır. Bunlardan birisi de gebelikte ilaç kullanımı konusudur. Gebelik boyunca ilaç kullanımındaki temel dikkate alınması gereken kural anneye ve karnındaki bebeğe herhangi bir zarar vermemesidir. Ayrıca alınacak ilacın doktor tavsiyesi ve kontrolüyle alınmasıdır.

Kimi kadınlar gebelik öncesinde de ilaç kullanıyor olabilirler. Fakat kadının gebe kalma gibi bir düşüncesi varsa kullandığı ilaçları mutlaka hekimle paylaşmalı ve bu ilaçların hem kendisine hem de karnındaki bebeğe bir yan etkisinin olup olmayacağını bilmelidir. Çünkü en basit bildiğimiz bir ilaç bile anne karnındaki bebeğe zarar verebilir. Onun için gebe kalmadan önce bu konuyu da dikkate almak gerekir. Mesela en basit olarak bildiğimiz aspirin bile hamileliğin ileri aşamalarında bebek için zararlı olabilir. Çünkü aspirinin anne karnındaki bebekte kanamaya yol açabildiğine dair elde veriler bulunmaktadır. Onun için ilaç kullanımım konusunda mutlaka doktor tavsiyesi çok önemlidir.

Ayrıca hamilelik sürecinin ilk üç ayı bebeğin uzuvlarının oluştuğu bir dönemdir. Bu dönemde çok acil bir durum olmadıkça ilaç kullanımından kaçınmak gerekir. Çünkü eldeki verilere göre bu ilk üç aydaki ilaç kullanımlarında bebeklerde normal dışı gelişim özellikleri meydana gelebilmektedir. Buna tıp dilinde anomali denir. Hatta hamileliğin ilk 1 ayında alınan ilaçlar düşüklere bile yol açabilmektedir.

Eğer gebe kalmak isteyen kadında ciddi bir hastalık var ise yani, kalp rahatsızlığı, yüksek tansiyon, sara v.b. hastalıklar varsa gebe kalmadan önce bu hastalıkları mutlaka doktora bildirmek gerekir. Ayrıca bu hastalılardan dolayı içilen ilaçları da doktora gebe kalmadan önce bildirmek çok faydalı olacaktır. Çünkü bu bilgiler ışığında gebelik süreciniz etkilenecektir. Belki doktorunuz gebe kalmanızın hem kendiniz hem de bebeğiniz için tehlikeli olabileceğini söyleyebilir. Ya da gebe kalmanız da bir sakınca olmasa bile içtiğiniz ilaçları değiştirebilir, dozlarını düşürebilir. Dolayısıyla bu önemli konuları da gebelik öncesinde netliğe kavuşturmak, gebelik sürecindeki olumsuzlukları önleyecektir. Aksi halde bebekte anomali, düşük, bebek ölümü, sakat bebek doğurma gibi durumlar gözükecektir.

Hamilelik süresince vitamin alımına da azami dikkat etmek gerekecektir. Yine bunları da doktor kontrolünde almak gerekir. Mesela normalden fazla alınan vitaminler hem anneyi hem karnındaki bebeği olumsuz etkileyebilir. Gebeliğin ilk aylarında A vitaminini de aşırı almamak gerekir. Aşırı A vitamini alımı bir takım sorunlar doğurabilir. Diğer taraftan aslında yapılması gereken vitamin ihtiyacının doğal yollardan giderilmesidir. Yani doğal meyve ve sebze tüketerek vitamin ihtiyacını karşılamaktır.

Ayrıca ilacı kullanırken de kullanım kurallarına uymak çok önemlidir. İlacın ne zaman, hangi günlerde kullanılacağı, hangi saatlerde kullanılacağı, ne kadar süre ile kullanılacağı, günde kaç defa içileceği gibi hususlar çok önemlidir. Ayrıca ilacı içerken ayakta veya oturur vaziyette içmek, ilacı bol su ile içmek ilacın yemek borusundan daha kolay geçmesini ve sindirilmesini sağlayacaktır. İlaç kullanımı ile ilgili bunun gibi kurallara uyulursa hiç değilse gebelik boyunca alınan ilaçlardan dolayı oluşabilecek bir takım riskleri de azaltmış olursunuz.

Yayınlanma Tarihi : 13.07.2011

7952

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim