Haberler

Makaleler

GEBELİKTE HEPATİT B

gebelikte hepatit bGEBELİKTE HEPATİT B

Gebelikte sürecinde hamile bayanlar bir dizi kan testinden geçirilirler. Bu testlerden birisi de Hepatit B testidir. Hepatit B virüsü karaciğer hastalığı dahil bir takım şiddetli hastalıklara ve hatta ölüme yol açabilir.

Hastalığın bebeğe geçme ihtimali bulunmaktadır. Bulaşıcı bir hastalıktır. Virüs bulaştıktan sonra kronik taşıyıcı olma riskini önlemek için erken teşhis ve müdahale önemlidir. Çünkü kronik karaciğer hastalığı ve karaciğer kanseri olma riski de bulunmaktadır.

Hepatit B testi, kişi hiçbir belirti yaşamasa bile önemli bir testtir çünkü belirtileri kimi zaman çok hafif seyredebilir ve kişi bunu anlayamayabilir.

Gebe kadınlardaki Hepatit B virüsünün tehlikesi virüsün bebeğe geçebileceği tehlikesidir. Bu amaçla hekim tarafından Hepatit B taşıyıcı olup olmadığı kesin olarak tespit edilmelidir. Böylelikle bebeğin doğum sonrasında virüsten etkilenmemesi için gereken müdahale yapılmış olur.

Hepatit B virüsü nasıl yayılır?

1. Eşinizde Hepatit B virüsü var ise bu cinsel ilişki yoluyla bulaşabilir.

2. Kan, vücut sıvıları yoluyla bulaşabilir.

3. Eğer anne adayının kendi doğumunda annesinde Hepatit B virüsü var ise virüs bulaşabilir.

4. Bir enjektörün birden fazla kişide kullanılmasıyla bulaşabilir.

5. Diş fırçalarının bir birine değmesi, başkasına ait bir traş bıçağının veya traş makinesinin kullanılması ile bile bulaşabilir.

6. Başka kişisel eşyaların paylaşılmasıyla da bulaşabilir.

Hepatit B virüsünün belirtileri nelerdir?

Hepatit B virüsü taşıyan gebe kadınlar kendilerini yorgun hissederler. Karın ağrıları olur. Mide bulantıları, kusma, aşırı halsizlik, ateş, iştah kaybı, eklem ağrıları ve sarılık ( cilt ve gözlerde sararma ) görülür.

Hepatit B tedavisi

Hepatit B virüsü testinin pozitif çıkması durumunda hekim tarafından daha ayrıntılı tektiler yapılacaktır ve karaciğer fonksiyonları test edilecektir. Ayrıca hastalığın şiddetli etkilerini azaltıcı iğne verebilir. Çünkü virüs karaciğeri etkileyecektir. Ayrıca gebelik süresince alkolden de kesinlik uzak durmak gerekecektir.

Anne adayının oldukça iyi dinlenmesi gerekir ve bu amaçla yatak istirahati önemlidir. Ayrıca tedavisi için iyi bir diyet programı da uygulanacaktır.

Doğum sonrası bebeğin virüsten etkilenmemesi için bebeğe Hepatit B antikor iğnesi verecektir. Ayrıca doğumu takip eden 12 saat içinde bebek hepatit b aşısı olacaktır. Yine doğumun hemen sonrasında bebeğin iyice yıkanması ve vücudundaki kalıntılardan hemen kurtulması gerekir.

Daha sonraki doktor ziyaretlerinde ( 1. ve 6. ay ) 2. ve 3. Hepatit B aşıları olacaktır. Bunlar bebeğe Hepatit B ye karşı yaşam boyu koruma sağlamak içindir. Tabi bu yapılan antikorlar ve iğneler bebek için Hepatit B ya karşı %90 koruma sağlayacaktır. Bebeğe ayrıca 12. – 15. aylar içinde Hepatit B riskine karşı bir test daha uygulanır.

Doğumdan sonra da Hepatit B virüsü taşıyan anne düzenli olarak hekim kontrollerini yaptırmalıdır. Çünkü virüs karaciğer hastalığı için ciddi bir tehlike arz etmektedir.

Eğer Hepatit B testi negatif çıkarsa hekim yine de özellikle hastalık yönünden risk altında bulunan anne adaylarına bağışıklık kazanması için Hepatit B aşısı önerebilir.

Anne adayı Hepatit B taşıyıcısı ise ve gerekli antikorları almadıysa, doğumu takip eden 12 saat içinde gerekli önlemler alınırsa Hepatit B virüsünün bebeğe geçme ihtimali %10- 20 arasındadır.

Hepatit B virüsü yönünden kimler risk altındadır?

Sağlık çalışanları

Evdeki diğer bireyler

Eşi Hepatit B virüsü taşıyanlar

Birden fazla kişiyle cinsel ilişkide bulunanlar

Damardan uyuşturucu ilaç kullananlar daha fazla risk altındadırlar.

Ayrıca istatistiklere göre Güneydoğu Asyalı, Orta Doğulu, Pasifik Adalı insanlarda Hepatit B virüsüne daha sık rastlanmaktadır.

Yayınlanma Tarihi : 29.02.2012

6636

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim