Haberler

Makaleler

GEBELİKTE HAZIMSIZLIK NASIL GİDERİLİR?

gebelikte hazımsızlık nasıl giderilirGEBELİKTE HAZIMSIZLIK NASIL GİDERİLİR?

Gebelik kadınların vücudunda birçok değişiklik ve sorunu da beraberinde getirir. Gebeliğin ilk 3 aylık döneminde mide bulantıları ve bazen kusmalar olur. 2. üç alık dönemden itibaren kadınlar daha iyi hissederler. Sonraki dönemde ise hazımsızlık sorunları olur. Bu durum oldukça yaygındır. Fakat çok rahatsızlık vericidir. Hazımsızlık gece uykularına bile mani olabilir.

Eğer siz de gebelikte hazımsızlık sorunu yaşıyorsanız rahatsızlığınızı çözmek için aşağıdaki çözümleri uygulayabilirsiniz.

1. Yediğiniz yemeklere dikkat edin. Gebelikte yaşanan hazımsızlığı tedavi etmenin en kolay yolu hazımsızlığa yol açan besinlerden ve içeceklerden kaçınmaktır. Soda, kahve, portakal suyu, greyfurt suyu, ananas suyu, çikolata ve herhangi bir besin hazımsızlığa yol açabilir.

2. Sigaradan uzak durun. Sigara yemek yedikten sonra hazımsızlık sorununu tetikleyecek mide asitlerinin yapımını artırır.

3. Her yemekten sonra mümkünse dışarıda kısa bir yürüyüşe çıkın. Yürümek vücudunuzun yenen besinleri sindirme yeteneğini artırır. Bundan dolayı yemek yedikten sonra hemen oturmayın ve yatmayın.

4. Yemek sonrasında eğer mide ekşimesi belirtilerini hissetmeye başlarsanız mide ekşimesine karşı bir ilaç alın. Fakat ilaç alımı hekimin izniyle olmalıdır. Bu konuda hekime danışmanız iyi olacaktır.

5. Gün içinde bir seferde çok fazla yemekten kaçının. Azar azar fakat sık sık yiyin. Günde 6 öğün uygundur. Bu midenizin çok fazla dolmasını engelleyecek ve hazımsızlık riskinizi azaltacaktır.

6. Biraz zencefil şekeri yiyin. Zencefil şekeri her yemekten sonra vücudun yemekleri daha iyi sindirmesine yardımcı olur.

7. Dik oturun. Bu midenizdeki asitlerin aşağıda kalmasına yardım ederek, yukarı hareket etmelerine engel olur.

8. Stresten kurtulun. Her gün rahatlamak için kendinize zaman ayırın. Stres hazımsızlığa yol açabilir.

Yayınlanma Tarihi : 18.01.2013

14855

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim