Haberler

Makaleler

GEBELİKTE HAZIMSIZLIĞI AZALTMAK İÇİN DİYET

gebelikte hazımsızlık için diyetGEBELİKTE HAZIMSIZLIĞI AZALTMAK İÇİN DİYET


Gebelikte hazımsızlık oldukça rahatsızlık verici olabilir. Fakat iyi bir diyet hazımsızlığı azaltabilir. Gebelik hormonları bazen hazımsızlık olasılığını artırır. Hazımsızlığa yol açabilecek, hazımsızlığı tetikleyebilecek besinleri bilmek ve bunlardan uzak durmak hazımsızlığı ve bundan kaynaklanan ağrı ve rahatsızlığı azaltabilir. Aşağıdaki diyet önerileri gebelikte hazımsızlığı azaltmak için faydalı olacaktır.

 

1. Ne zaman, ne yendiği ve ne kadar yendiği hazımsızlığın şiddetini etkileyebilir. Gün içinde 6 öğün yemek tavsiye edilen öğün sayısıdır. Öğünlerde mideyi çok fazla doldurmamak gerekir. Ayrıca yemekleri yavaş yemek de gerekir. Hazımsızlık sorununa karşı yatmadan 2 – 3 saat evvel yeme ve içmeyi kesmekte fayda vardır.

 

2. Gebelikte hazımsızlığa yol açabilecek yağlı besinler, kafein, soğan, turunçgil meyveleri, domates ve sarımsaktan uzak durmakta fayda vardır. Soslu besinler de hazımsızlığı artırır.

 

3. Yemeklerde çok fazla su ve diğer sıvıları içmekten kaçınmalıdır. Sıvı alımlarını ağırlıklı olarak öğün aralarında yapmalıdır.

 

4. Gebelik boyunca sağlıklı bir kiloda kalma da önemlidir. Aşırı kilolar karın bölgesine ekstra baskı uygulayarak hazımsızlık riskini artırır.

Yayınlanma Tarihi : 28.09.2012

3967

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim