Haberler

Makaleler

GEBELİKTE HARİKA FOLİK ASİT KAYNAKLARI

gebelikte harika folik asit kaynaklarıGEBELİKTE HARİKA FOLİK ASİT KAYNAKLARI

Eğer hamileyseniz veya hamilelik için hazırlık yapıyorsanız folik asit tüketiminize önem vermelisiniz. Folik asit gebelik öncesi ve gebelik döneminizde sizin için önemli bir vitamin olacaktır. Aşağıdaki besinler sizin folik asit ihtiyacınıza yardımcı olacaktır.

Mercimek

Gebelik diyetinizde tüketebileceğiniz en folat – yoğun gıdalardan birisi mercimektir. Mercimek ayrıca gebelik döneminizdeki demir, lif ve karbonhidrat ihtiyacınıza da cevap verecektir.

Yapraklı sebzeler

Sebzeler gebelik dönemindeki vitamin ve mineral ihtiyaçlarınızı karşılamada size oldukça yardımcı olacaklardır. Folik asit ihtiyacınız için de yapraklı sebzeleri tüketebilirsiniz. Örneğin ıspanak bu anlamda sizin için çok değerli bir besin olacaktır.

Turunçgil meyveleri

Bir büyük portakal 55 mikrogram folat içermektedir. Bu açıdan portakal folik asit ihtiyacınız için önemli bir meyvedir. Aynı şekilde diğer turunçgil meyveleri de gebelik döneminizde folik asit ihtiyacınıza cevap vereceklerdir.

Kuşkonmaz

Her bir kase kuşkonmazda 79 mikrogram folat bulunur. Kuşkonmazı da folik asit ihtiyacınız için gebelik döneminde rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Barbunya

Barbunya folik asit açısından zengin bir besin olup yarım kase barbunyada 115 mikrogram folat bulunmaktadır.

Brokoli

Brokoli folik asit açısından olduğu kadar birçok yönden çok değerli bir besindir. Gebelik diyetinizde önemli bir besin kaynağıdır. 1 kase brokolide 104 mikrogram folat bulunur. Brokoli C vitamini, beta-karoten, lif, kalsiyum ve demir açısından oldukça zengindir. Gebelik diyetinde sizin için oldukça besleyici olacaktır.

Ay çekirdeği

Bir avuç dolusu ay çekirdeği size 82 mikrogram folat sağlar. Bu açıdan günlük folik asit ihtiyacınıza iyi yanıt verir. Ay çekirdeğini ayrıca hazırlayacağınız birçok yiyeceğin içine de ekleyebilirsininiz. Ay çekirdeği demir ve kalsiyum açısından da değerlidir.

Avokado

Bir kase dilimlenmiş avokado size 90 mikrogram folat sağlar. Fakat avokadonun faydası sadece bununla sınırlı değildir. Folik asit değerinin yanında tıpkı somon balığı ve ceviz gibi gebelik döneminde sizin için değerli bir omega 3 kaynağı da olacaktır. Bu özelliğiyle sağlıklı bir yağ kaynağı içerir ve kalp sağlığınıza da yardımcı olur. Ayrıca avokado bebeğin anne karnında beyin gelişimine katkı sağlar.

Domates suyu

Folik asit açısından zengin bir besin olan domates suyu her bir kasede 48 mikrogram folik asit sağlar. Şeker düzeyi düşük olduğu için kahvaltıda da tüketilebilir. Domates suyu demir ve C vitamini yönünden de değerlidir. Domates suyundaki C vitamini aldığınız demirin vücut tarafından daha iyi emilmesine yardımcı olur. Eğer domates suyu sizin damak tadınıza tam uymuyorsa başka şekillerde de kullanabilirsiniz. Örneğin kremalı domates çorbasını deneyebilirsiniz.

Yayınlanma Tarihi : 18.04.2013

6618

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim