Haberler

Makaleler

GEBELİKTE ( HAMİLELİKTE ) TÜYLENME NORMAL Mİ?

gebelikte tüylenmeGebelikte ciltte tüylenme olması normal mi?

 

Gebelik döneminde saçlarınız daha dolgun ve ışıltılı görünebilir. Bunun temel nedeni gebelik dönemindeki hormonal değişmelerdir. Fakat gebelik döneminde hormonal değişmelerden dolayı vücudunuzun çeşitli yerlerinde tüylenmeler de olabilir. Bu tüylenmeler daha çok çene, üst dudak bölgeniz ve yanaklarınızda oluşur. Fakat bundan endişe edecek bir durum yoktur. Çünkü gebelik döneminde vücudun çeşitli yerlerinde tüylenmeler görülmesi normaldir. Tabi bu geçici bir durumdur.

 

Gebelikteki tüylenmenin nedeni nedir?

 

Gebeliğe bağlı bu tür tüylenmeler genelde gebeliğin ilk 3 aylık döneminde görülür. Temel nedeni androjen olarak adlandırılan cinsiyet hormonundaki artıştır. Buna ek olarak yüzdeki tüylenmeler bazı kadınlarda daha farklı vücut bölgelerinde de oluşabilir. Bu vücut bölgeleri göğüsler, bel-karın bölgesi, sırt, kollar ve bacaklardır.

 

Gebelikteki tüylenmeler için çözümler?

 

1. Gebelikte ortaya çıkan bu tür tüylenmelerden kurtulmak için cımbız, ağda ve tıraş etme yöntemi güvenilir bir şekilde kullanılabilir. Depilatuvarlar veya ağartıcılar ise pek tavsiye edilmemektedir. Çünkü bunlar cilde nüfus edebilir. Böyle bir durumda anne karnındaki bebeğe nasıl eti edebileceklerine dair elde pek bilgi olmadığı için depilatuvarlar veya ağartıcılar riskli olabilir.

 

2. Yüzdeki tüylenmelerde aşırı tüylenmeyi azaltmak için reçeteli ilaçlar kullanılabilmektedir. Fakat bu tür ilaçlarda gebelik döneminde riskli olabilir. Çünkü anne karnındaki bebeğe nasıl etki edeceğine dair net bilgiler yoktur.

 

3.  Lazer ve elektroliz gibi kalıcı tüy kaldırma tekniklerin güvenli olduğu düşünülmektedir. Fakat yine de hekime danışmak gerekir. Tüylenmeler için çamaşır suyu ve kıl dökücü ilaçlardan kaçınmak gerekir.

Yayınlanma Tarihi : 14.01.2015

2500

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim