Haberler

Makaleler

GEBELİKTE GÜZELLİK KONUSUNDA DİKKAT EDİLECEKLER

gebelikte güzellik konusunda dikkat edileceklerGEBELİKTE GÜZELLİK KONUSUNDA DİKKAT EDİLECEKLER

Her ne kadar gebelik dönemi kadında bir takım vücut değişikliklerine yol açsa da çeşitli tedavilerle gebelik döneminde de güzel ve çekici görünmek mümkündür. Gebelik döneminde güzellik konusunda bir şey yapmadan önce güvenlik konusu dikkate alınmalıdır.

Saçlar

Saçlar gebelik döneminde belki de en çok değişime uğrayan yerlerden birisidir. Her ne kadar yeni bir saç modeli veya saç kesimi tamamen zararsız olsa da diğer saç güzellik tedavileri güvenli değildir. Saç boyama saç derisine nüfuz eden kimyasallardan dolayı zararlı olabilir. Özellikle gebeliğin ilk 3 ayı boyunca saç boyama önerilmemektedir. Çünkü saç boyalarındaki kimyasallar fetusa zarar verebilir.

Tırnaklar

Daha uzun ve daha güçlü tırnaklar gebelik için faydalıdır. Gebelik döneminde manikür ve pedikür güvenlidir. Fakat bu işlemler sırasında kullanılan gereçlerin hijyenik olmaları oldukça önemlidir. En iyisi bu işlemler için kendi gereçlerini kullanmaktır. Çünkü paylaşılan gereçler başka insanlardan mantar hastalıkların bulaşma riskini artırır. Diğer yandan bu işlemlerde kullanılabilecek kimyasal maddeler mide bulantısı yapabilir. Bu hususta güzellik salonun havalandırmasının iyi olması gerekir.

Gebeliğin ilk 3 ayı boyunca ayak masajı ve pedikürün bir arada yapılması hususunda dikkatli olmak gerekir. Çünkü bu işlem bazı noktaların aşırı uyarılmasına neden olarak doğum sancısını tetikleyebilir.

Akne tedavisi

Gebelik döneminde bazı hamile kadınların ciltleri sorunlara ( çatlama, lekeler, akne v.b. ) daha yatkın olabilir.  Gebelikte akne tedavisinde kullanılan ve beta hidroksi asit olarak bilinen salisilik asit içeren ürünler konusunda dikkatli olmak gerekir. Bunlar doğum kusurlarına yol açabilir. Gebelikte akne tedavisinde hekimin tavsiye edeceği ürünü kullanmak ve diğer tavsiyelerine uymak gerekir.

Dişler

Gebelik boyunca dişler konusunda hassas olunmalı ve özellikle diş bakımına özen göstermelidir. Çünkü değişen hormon seviyeleri dişlerde diş plaklarına, iltihaplanmaya ve sonrasında çürüklerin daha kolay oluşmasına eden olur.

Gebelik döneminde diş beyazlatmanın güvenli olup olmadığı henüz kesinleşmese de gebelikte diş beyazlatma işleminden kaçınmak daha güvenli bir davranış olacaktır.

Dövme

Gebelikte dövme yaptırmak tavsiye edilmemektedir. Dövme yaparken kullanılan gereçler iyi sterilize edilmemektedir. İğne yoluyla başkalarındaki hepatit B, hepatit C, HIV veya başka bir hastalığın geçme riski bulunmaktadır.

Yayınlanma Tarihi : 15.08.2012

4646

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim