Haberler

Makaleler

GEBELİKTE GÜVENLİ OLMAYAN GÜZELLİK UYGULAMALARI

gebelikte güvenli olmaya güzellik uygulamalarıGEBELİKTE GÜVENLİ OLMAYAN GÜZELLİK UYGULAMALARI

Gebelik dönemi birçok açıdan dikkat edilmesi gereken bir süreçtir. Buna gebelikte uygulanan kimi güzellik uygulamaları ve tedavileri de dahildir. Bunlara dikkat etmek gebelikte hem annede hem de bebekte oluşabilecek komplikasyon riskini azaltacaktır.

Aşağıda gebelikte uzak durulması gereken güzellik uygulamaları belirtilmiştir.

1. Gebelikte anne adaylarında tüylenmeler olabilir. Bu tüylenmeler için tüy dökücü kremlerden uzak durulması gerekir. Çünkü bu tüy dökücü kremler cilt altına etki ederek vücutta olumsuz bir etki yaratabilir. Fakat gebelikte bu tüy dökücü kremlerin olumsuz etkileri tam olarak bilinmemektedir. Dolayısıyla güvenli olup olmadığı bilinmeyen bu ürünlerden uzak durulmalıdır.

2. Sıcak duş, sıcak banyo ve çamur banyosundan uzak durulmalıdır. Bunlar vücut ısısını artırarak vücuttaki nemi yok eder. Ayrıca vücudun aşırı ısınması anne karnındaki bebeğin de sağlıklı gelişimi için risk teşkil eder.

3. Botoks ve A vitamini tabanlı kırışıklık tedavilerinden uzak durulmalıdır.

4. Cildi bronzlaştıran ürünlerden uzak durulmalıdır. Bu bronzlaştırıcı ürünlerin içerdikleri kimyasal maddeler dolayısıyla anne karnındaki bebeğin sağlıklı gelişimini engelleme riski olabilir.

5. Gebelik döneminde perma yaptırmamakta fayda vardır. Aslında permanın gebelikte sakıncalı olup olmadığına dair net bir bilgi yoktur. Fakat güvenli olup olmadığı tam belli olmayan bu işlemden uzak durmak en iyisidir. Çünkü perma sırasında yapılan kimyasal ve diğer uygulamalar solunum yoluyla anne karnındaki bebeği etkileme riski vardır.

6. Gebelikte dövme yaptırmaktan kesinlikle uzak durulmalıdır. Çünkü dövmede sterilizasyon ve kullanılan araç gereçlerin ve ortamın temizliği çok önemlidir. Enfeksiyon riski vardır. Gebelik döneminde bu risk artar. Bu konuda böyle bir risk alınmamalıdır.

7. Gebelikte masaj yaptırılabilir. Fakat masaj yapan kişinin gebelik masajı konusunda uzman olması gerekir. Ayrıca gebeliğin ilk 3 ayında masaj yaptırmaktan kaçınmak gerekir. Çünkü bu aylarda masaj baş dönmesi ve mide bulantısını tetikleyebilir. Ayrıca masaj yaptırırken ayak, bilek ve parmaklara masaj yaptırmaktan kaçınmak gerekir. Çünkü bu bölgelerdeki bir aşırı uyarılma aşırı kasılmaya yol açarak erken doğum sancılarını tetikleyebilir.

Yayınlanma Tarihi : 18.09.2012

5432

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim