Haberler

Makaleler

GEBELİKTE GÜVENLİ OLMAYAN DURUMLAR

gebelikte riskli aktivitelerGEBELİKTE GÜVENLİ OLMAYAN DURUMLAR

Gebelikte SPA’da çamur banyosu: Normalde spa gibi yerlerde bir gün geçirmek insanları oldukça rahatlatır. Fakat hamile bayanlar için bu böyle değildir. Çünkü gebelik döneminde vücut sıcaklığını artıracak aktiviteler zararlıdır. Bu anlamda çamur banyosu güvenli değildir. Aynı şekilde buhar banyosu, sıcak küvet, sauna gibi uygulamalar gebelik döneminde önerilmemektedir. Bunlar vücut sıcaklığını artırarak vücuttaki sıvı düzeyinin azalmasına yol açar. Bu hem anne adayı hem de bebek için tehlikeli olabilir.

Gebelikte dövme yaptırmak: Dövme yaptırmak normalde risklidir. Dövme yoluyla hepatit b, karaciğer enfeksiyonu ve AİDS gibi hastalıkların bulaşma riski bulunmaktadır. Gebelik döneminde anne adayı için oluşan bu risk bebek için de risk oluşturur. Çünkü anne adayına bu hastalıkların bulaşması bebeğe de bulaşmasına yol açabilir.

Gebelikte diyet yapmak: Gebelik döneminde diyet yapmak önerilmemektedir. Çünkü anne adayının diyet yapması bebeğin de aç kalmasına sebep olacaktır. Bu da hem bebeğin sağlığı hem de normal gelişimi için risklidir. Normal olarak anne adayının gebelik boyunca gebelik öncesindeki kilosuna göre belli oranda kilo alması gerekmektedir.

Gebelikte sırt üstü uyumak: Gebelikte sırt üstü uyumak risklidir. Çünkü uterusa daha fazla baskı yapılmasına yol açar. Gebelikte sol tarafa dönecek şekilde ve daha rahat olması için bacak arasına bir yastık koyarak uyumayı alışkanlık haline getirmelidir.

Gebelikte sigara dumanına maruz kalmak: Gebelik döneminde sigara içilmesi kesinlikle risklidir. Aynı şekilde başkalarının içtiği sigara dumanına maruz kalmak da risklidir. Çünkü sigara dumanına maruz kalan anne adaylarının, sigara dumanına maruz kalmayan anne adaylarına göre düşük ağırlıklı bebek doğurma ihtimali daha yüksektir. Ayrıca sigara dumanının bebeklerin zeka düzeylerini olumsuz yönde etkilediği yapılan araştırmalarda ortaya çıkmıştır.

Yayınlanma Tarihi : 31.05.2012

4266

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim