Haberler

Makaleler

GEBELİKTE GRİP AŞISI GÜVENLİ Mİ?

gebelikte grip aşısı güvenlimiGEBELİKTE GRİP AŞISI GÜVENLİ Mİ?

Gebelikte grip aşısı olmak güvenlidir. Hamile kadınlara grip mevsimi boyunca grip aşısı olmaları tavsiye edilmektedir. Özellikle Ekim başlangıcı ve Mart sonu arasında grip aşısı olunabilir.

Gebelik dönemi anne adayının kalp ve akciğerlerine fazladan bir stres yüklenmesine neden olur. Ayrıca bağışıklık sistemi de etkilenebilir. Bu faktörler gebelikteki grip riskini artırır. Zatürre ve nefes darlığı gibi cildi komplikasyonlar da gelişebilir.

Gebelik döneminde grip düşük, erken doğum ve düşük ağrılıklı doğum riskini artıran bir etken olarak görülmektedir.

Gebelikte grip aşısı olmak tüm bu potansiyel riskleri önlemeye yardımcı olur. Ayrıca gebelikte grip aşısı olmak doğum sonrasında bebeği de korumaya yardımcı olur.

Yeni doğan bebeklerin grip açısından yüksek bir riskleri vardır. Fakat grip aşısı 6 aydan önce vurulmamaktadır. Dolayısıyla anne adayının gebelik döneminde grip aşısı olması bebek doğduktan sonra 6 aylık olana kadar bebeği korumaya yardımcı olur.  

ABD’ de 2011 yılında yapılan bir araştırmaya göre gebelik döneminde grip aşısı olan anne adaylarının bebeklerinde grip görülme oranı, grip aşısı olmayan hamile kadınların bebeklerine göre %50 daha az bulunmuştur.

Eğer anne adayının yumurta alerjisi varsa grip aşısı olmadan önce hekime bunu bildirmesi gerekir. Çünkü bazı grip aşılarında az miktarda yumurta proteinleri bulunmaktadır. Eğer böyle bir durum varsa hekime bildirilmelidir. Grip aşısı olunduktan sonra 30 dk süreyle herhangi bir reaksiyona karşı hekimin kontrolünde bulunmak gerekir.

Yayınlanma Tarihi : 06.05.2013

3118

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim