Haberler

Makaleler

GEBELİKTE FOLİK ASİT NEDEN ÖNEMLİ

gebelikte folik asit neden önemliGEBELİKTE FOLİK ASİT NEDEN ÖNEMLİ

 

Folik asit B9 vitamini olarak da bilinmektedir. B vitaminleri grubunda yer alır. Gebelikte folik asit vitamininin en önemli faydası spina bifida gibi doğum kusurlarını önlemeye yardımcı olmasıdır.

Folik asitin gebelikten önce alınmaya başlanması ve gebeliğin ilk 3 ayı boyunca alınmaya devam etmesi tavsiye edilmektedir. Folik asit vitamin desteği olarak bulunduğu gibi folik asit içeren birçok besin de bulunmaktadır.

 

Gebelikte folik asit içeren portakal suyu, kuşkonmaz, mercimek, ıspanak, marul, fıstık, brokoli, siyah fasulye, folik asit katkılı ekmek, makarna gibi besinleri tüketmek gerekir. Ayrıca hekimin önereceği dozlarda folik asit vitamin desteği alınmalıdır.

 

Folik asit sadece anne karnındaki bebek için değil, anne için de faydalıdır. Kırmızı kan hücrelerinin üretiminde önemli bir role sahiptir. Yapılan bazı araştırmalarda da folik asitin inmeyi ve bazı kanser türlerini önlemeye yardımcı olduğuna dair bulgular elde edilmiştir.

 

ABD’ de yapılan bier araştırmanın bulgularına göre spinal bifida ve anensafali gibi nöral tüp defektleri ( kusurları ) yılda 3.000 bebekte görülmektedir. Bu tür doğum kusurları görülen bebeklerde her 4 anneden 3 tanesinin gebelikte folik asit almadıkları tespit edilmiştir.

 

Yine istatistiklere göre gebelik öncesi ve gebelikte folik asit alan kadınların bebeklerinde doğum kusuru riski en az %70 azalmıştır. Nöral tuüp defektleri olarak tanımlanan doğum kusurları önlenebilir. Bu nedenle gebelik öncesinde ve gebelikte folik asit alımı önemle tavsiye edilmektedir.

Yayınlanma Tarihi : 12.10.2015

2167

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim