Haberler

Makaleler

GEBELİKTE EVİNİZİN DURUMU

gebelikte evinizin durumuGebelik döneminde en sık bulunacağınız, vaktinizi geçireceğiniz ortamlardan birisi eviniz olacaktır. Evinizin durumu rahat bir gebelik geçirmeniz için ve doğacak çocuğunuzun sağlığı için çok önemlidir. Peki evdeki ne gibi durumlar sizi olumsuz etkileyebilir? Bu önemli noktaları aşağıda bulabilirsiniz.

1.Evimizin Temizliği: Evinizin temizliği her zaman için çok önemlidir. Evimiz doğası gereği birçok bakterinin cirit attığı yerler olabiliyor. Makul ölçülerde ev temizliğine dikkat etmeliyiz. Bunun yanında evde temizlik için kullandığımız maddeleri seçerkende özen göstermemizde fayda vardır. Kullandığınız ürünün kokusu, tozu, dumanı v.s. fazla ise sizi etkileyebilir. Zehirli etkileri bulunan temizlik malzemelerini kullanmayın. Kimyasal içerikli maddelere çok fazla maruz kalmamaya dikkat edin. Temizlik yaparken plastik eldiven kullanmanızda fayda vardır.

2. İçtiğimiz su: Su tüm canlılar için en önemli hayat kaynaklarındna biridir. Bir insan hiç su içmeden ancak birkaç gün yaşayabiliyor. İçtiğimiz suyun hijyen ve sağlık koşulları bakımından güvenilir olması gerekir. İçtiğimiz suya bazen su borusundan lağım suları karışabiliyor. Hatta su depolamakta kullandığınız su tankları v.b. şeyler bile mikrop üretebiliyor. Onun için içtiğimiz suyun güvenli olması da bizim için önemlidir. Bunun için de şunları yapabilirsiniz.

- Suyu musluktan kullanıyor ve temizliği konusunda herhangi bir kuşkunuz varsa suyu tahlil ettirin.

- Mikropları arındırmak için su arıtma cihazları kullanabilirsiniz.

- Zararlı maddeleri bir nebze de olsa bertaraf etmek için musluğunuzun ucuna filtre taktırabilirsiniz. Filtreleri beli aralıklarla değiştirmekte fayda vardır. Çünkü belli bir süre sonra etkisini, yitirecektir.

- Sadece içmek için şişelenmiş damacana suları kullanabilirsiniz.

- Musluğu ilk açtığınızda suyu biraz boşa akıtmanız iyi olur. Böylelikle borularda biriken ilk kirli suyu dışarı atmış olursunuz.

- Suyu kaynatıp sonra soğutarak içebilirsiniz. Tabi ki bu sadece sudaki zararlı organizmaları yok eder. Kurşun gibi ağır metaller yine suda kalmış olur.

- Eğer depodan su tankından su kullanıyorsanız o suyu ısıtarak içmek daha iyidir. Düzenli olarak su tankının temizliğini yaptırmalısınız. Tankın içindeki suyu dıştan gelen bakterilere, tozlara, kirlere karşı iyi korumalısınız.

3. Evinizde haşereleri öldürmek için böcek ilaçları v.b. maddeleri kullanmayın. Uçan haşereleri pencereyi açarak kovalayın. Yürüyen haşereleri ise üreme ortamını mümkün olduğunda temizleyerek ortadan kaldırarak mücadele edin. Eğer yaz aylarında iseniz ve eve sinekler giriyorsa onlarla haşerat ilaçları ile mücadele etmek yerine pencerenize ızgaralı bir çerçeve taktırın.

4. Evinizi düzenli olarak havalandırın.

5. Hava kirliliğine, egzos dumanlarına maruz kalmamaya dikkat edin. Çok kirli havalarda dışarı çıkmamaya dikkat edin.

Yayınlanma Tarihi : 20.05.2011

6815

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim