Haberler

Makaleler

GEBELİKTE ENERJİ ARTIRAN YİYECEKLER

gebelikte enerji artıran yiyeceklerGEBELİKTE ENERJİ ARTIRAN YİYECEKLER

Gebelik boyunca gerek yaşanan hormonal değişimler gerekse de beslenmedeki yetersizlikler anne adaylarının enerjilerini olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Fakat bu enerji düzeylerini normalde döndürmek, tükenen enerjiyi tekrar kazanmak mümkündür. Bunun en önemli yollarından birisi de enerji artıran besinleri tüketmektir. Protein ve lif yönü zengin besinleri tüketerek bunu sağlamak mümkündür.

Aşağıda gebelik sürecinde anne adaylarının enerjilerini artıracak besinleri bulabilirsiniz.

1. Yumurta: Yumurta tam bir protein deposudur. Özellikle içindeki yumurta sarısı birçok açıdan önemli bir besin kaynağı olup gebelik sürecinde anne adaylarının ihtiyacı olan enerjiyi almalarında fayda sağlayacaktır. Ayrıca yumurta sarısı içinde barındırdığı yüksek derecedeki kolin maddesi dolayısıyla insan hafızasına da önemli katkılar yapmaktadır.

2. Yulaf Ezmezi: Yulaf ezmesi insanda stresi azaltan B vitamini açısından zengindir ve bol miktarda lif barındırır. Gebe kadınlardaki enerjiyi artırmak için mükemmel bir seçimdir. Yulaf ezmesi kiloyu kontrol etmede ve kan şekerini kontrol altında tutmada da etkilidir.

3. Elma: Elma lif yönünden oldukça zengin bir meyvedir. Özellikle öğlen yemeklerinden sonra ara öğünde atıştırmalık olarak alınabilecek mükemmel bir besindir. Ayrıca hastalıklarla mücadele de oldukça etkilidir. Elmanın bir özelliği de bor minerali bakımından zengin bir meyve olmasıdır. Bor mineral insana eneri vererek uyanık ve alarmda tutan bir mineraldir.

4. Kabak: Kabak bir potasyum deposudur. Kalbin ve kasların fonksiyonlarını daha iyi yerine getirmesine yardımcı olan bir besindir. Ayrıca lif yönünden zengin olup, bu özelliğinden dolayı kan şekerini de dengede tutmaya yardımcı olur. Kabak içinde barındırdığı A vitamini yönüyle de insanda bağışıklık sistemini güçlendirir ve enfeksiyonlara karşı mücadele gücü kazandırır.

5. Somon Balığı: Somon balığı kalbi korumada ve beyin gücünü artırmada oldukça önemli bir besindir. İnsanın ruh haline olumlu etki ederek daha mutlu hissetmesine yardımcı olur.  Somon balığı içinde barındırdığı vitamin ve mineral değerleri ve omaga 3 yağ asitleri yönünden bilim adamları tarafından gebelik döneminde özellikle tavsiye edilen bir besindir.

6. Fıstık: Fıstık kalori zengini bir besindir. İnsanın metabolizmasının daha iyi çalışmasına yardımcı olur. Yapılan bilimsel çalışmalar da kanıtlamıştır ki her gün fıstık yiyen insanlarda metabolizma daha iyi çalışmaktadır.

7. Kuruyemişler ve kurutulmuş meyveler: Atıştırmalık olarak yenebilecek bu besinler harika bir enerji kaynağıdır. Örneğin kurutulmuş kızılcık, kurutulmuş kayısı ve kabuklu yemişler ( örneğin şamfıstığı ve badem ) bir araya getirilerek harika bir karışım yapılabilir ve mükemmel enerji verir. Fakat bu karışımları yerken ekstradan şeker ve yağ takviyesi yapılmamalıdır.

8. Mercimek: Harika bir protein ve lif kaynağıdır. Barındırdığı içerikler vasıtasıyla kan şekerini dengede tutar ve kalbi korur. Mercimek demir yönünden zengindir. Demir eksikliğinin insanlarda yorgunluğa yol açtığı bilinmektedir. Dolayısıyla gebe kadınlar da mercimek tüketimiyle demir eksikliklerini tamamlayabilirler ve enerjilerine olumlu katkı sağlayabilirler. Çünkü gebelik döneminde özellikle demir ihtiyacı bir hayli artar. Annenin aldığı demirin bir bölümünü anne karnındaki bebek tükettiği için anne adayında demir eksikliği görülebilir.

9. Yoğurt: Yoğurt sütten daha fazla protein, kalsiyum ve d vitamini yoğunluğuna sahiptir.  Ayrıca günümüzde bazı yoğurt markalarında sindirime yardımcı olan ek bileşimler de bulunmaktadır. Gebelik boyunca mutlaka tüketilmesi gereken ve enerji düzeyine olumlu katkı yapan besinlerden birisidir.

10. Humus: Nohut, susam taneleri, limon ve zeytinyağından yapılan harika bir besindir. İçinde barındırdığı protein, lif, demir ve C vitamini vasıtasıyla gebelik boyunca anne adaylarının enerji ihtiyacını karşılayabilecek bir besindir.

Yayınlanma Tarihi : 29.03.2012

10734

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim