Haberler

Makaleler

GEBELİKTE EGZERSİZİN FAYDALARI

gebelikte egzersizin faydalarıGEBELİKTE EGZERSİZİN FAYDALARI

Egzersiz gebelik boyunca oldukça faydalıdır. Hem sağlıklı bir gebelik için hem de sağlıklı bir doğum için faydaları vardır. Aşağıda gebelik boyunca yapılan egzersizlerin en iyi faydaları belirtilmiştir.

Enerjiyi artırmak: Gebelikte egzersiz anne adaylarının enerjilerini artırmaya yardımcı olur. Çünkü gebelik döneminde hamile kadınların enerjilerinde azalma olur. Bir düzen içinde yapılan egzersizler anne adaylarına kaybettikleri bu enerjiyi geri almalarında yardımcı olacaktır.

Egzersiz kardiyovasküler sistemi güçlendirir. Bu yüzden anne adayları çabuk yorulmazlar. Her gün ortalama 30 dk lık orta düzeyde egzersiz oldukça yararlıdır. Egzersiz sırasında herhangi bir komplikasyon oraya çıkıyorsa hekime danışmakta fayda vardır. Eğer kişinin sağlık sorunundan dolayı egzersizde komplikasyonlar ortaya çıkıyorsa hekim kişinin durumuna özel bir egzersiz programı verebilir. Ya da egzersizi çok hafif düzeyde tutmasını tavsiye edebilir.

Daha iyi uyumak: Egzersiz anne adaylarının daha iyi bir uyku uyumalarına yardımcı olabilmektedir. Gebelik boyunca annenin artan kilosu ve anne karnındaki bebekten dolayı vücut dengesinin değişmesi uyku konusunda sorunlar yaşanmasına yol açabilir. Egzersiz bu sorunları azaltabilir.

Gebelik sıkıntılarını azaltmak: Gebelik boyunca egzersiz kasları kuvvetlendirir ve gerginliğini alır. Bu durum gebelik döneminde yaşanan ağrı ve acıların azalmasına yardımcı olur. Örneğin esneme hareketleri sırt ağrılarını rahatlatır. Yürüme dolaşımı geliştirir. Yüzme ise karın kaslarının güçlenmesine yardım eder.

Doğum için hazırlık: Egzersizler doğum için hazırlık yapmak için önemlidir. Doğum sancıları ve doğum sırasında anne adayının daha güçlü kalmasını sağlar. Ayrıca egzersiz doğum sürecinin daha kısa sürmesine yardımcı olabilir.

Stresi azaltmak ve ruh halini düzeltmek: Bir çocuk sahibi olmak bir kadın için önemli bir yaşam değişikliğidir. Bu değişiklik kimi kadınları psikolojik olarak olumsuz etkileyebilir. Egzersizle bu riski azaltmak mümkündür. Egzersiz beyindeki serotonin hormonu seviyesini artırarak stresi azaltır ve ruh halini düzenlemeye yardım eder. Serotonin beyinde bulunan bir tür kimyasaldır. Gebelik hüznü, gebelik depresyonu gibi durumlara karşı da egzersiz yarar sağlar.

Daha iyi bir görünüm: Egzersiz gebelik döneminde anne adayının fiziksel olarak da daha iyi bir görünümde olmasına yardımcı olur. Sağlıklı bir kiloda kalınmasını sağlar. Ayrıca doğum sonrasında annenin gebelik öncesi kilosuna daha çabuk dönmesine ve daha çabuk form tutmasına imkan verir.

Yayınlanma Tarihi : 22.06.2012

5643

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim