Haberler

Makaleler

GEBELİKTE EGZAMA

gebelikte egzamaGEBELİKTE EGZAMA

Egzama gebelik döneminde en yaygın görülen durumlardan birisidir. Hamile kadınlar gebelik döneminde güvenli olmayan egzama tedavileri konusunda dikkatli olmalıdırlar.

Egzamanın belirtileri

Egzaman genelde kendisini ciltte kaşıntılı kızarıklık ve döküntü olarak belli eder. Cilt pullanış bir görünüme de sahip olabilir.

Egzamanın nedenleri nelerdir?

Egzamadan şikayet eden birçok insanda ayrıca alerjiler de olabilir ( gıda alerjisi ve diğer tahriş edici etkenler ). Egzamayı nem, sıcaklık gibi çevresel değişiklikler de tetikleyebilir.

Egzamanın tedavisi

Hamile olmayan kadınlarda steroid krem kullanımı yaygın bir tedavidir. Hamile kadınlarda bu kremlerin kullanımı güvenli olmayabilir. Gebelik dönemindeki egzamanın tıbbi tedavisinde yöntem hekimin gözlem ve incelemesiyle olmalıdır.

Gebelik döneminde egzamayı önlemek için cildi mümkün olduğunca nemli tutmak gerekir. Egzama olan yerleri kaşımaktan kaçınmalıdır. Bu durumu daha da kötüleştirebilir. Kaşınan yere soğuk kompres uygulamak kaşıntıyı hafifletir. Ayrıca cildi tahriş eden kıyafetler giyilmemelidir.

Gebelikteki hormonal değişmeler ciltte reaksiyona yol açabilir. Gebelik öncesinde herhangi bir probleme yol açmayan maddeler gebelik döneminde alerjik bir etki yaratabilir. Eğer gebelik döneminde egzama oluştuysa buna yol açan etkenden ( çamaşır suyu, deterjan, çeşitli kimyasallar, losyonlar, deodorant v.b. ) uzak durmak gerekir.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir

Hamilelikte Doğal Egzama Tedavisi

Yayınlanma Tarihi : 16.08.2012

21055

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim