Haberler

Makaleler

GEBELİKTE DUDAK ÇATLAKLARININ TEDAVİSİ

gebelikte dudak çatlaklarının tedavisiGEBELİKTE DUDAK ÇATLAKLARININ TEDAVİSİ

Gebelik döneminde tüketilen besinlerin ve suyun birçoğu anne karnındaki bebeğin gelişimi için kullanılır. Bu durum özellikle çok az sıvı tüketen hamile kadınlarda sıvı yetersizliğine yol açar. Sıvı yetersizliği de hamilelik döneminde dudak çatlaklarına neden olur.

Gebelikte dudak çatlaklarını engellemek için bazı doğal yollar vardır. Dudak çatlaklarını engellemek için kullanılan otc ürünler ve ilaçlar ise bebek için zararlı olabilir.

Aşağıda dudak çatakları için gebelikte uygulanabilecek yollar belirtilmiştir.

1. Gebelikte günde en az 10 bardak su içmek gerekir. Sıvı yetersizliğinden kaçınmak için bu gereklidir. Bol sıvı tüketmek gebelikteki dudak çatlaklarını önleyebilir veya çatlayan dudaklara çözüm olabilir.

2. Dudakları mümkün olduğunca yalamamak gerekir. Bu dudakların sıvı dengesini bozabilir ve çatlaklara yol açabilir.

3. Bulunulan ortamın nem dengesi iyi olmalıdır. Kuru bir hava dudakların da kuruyup çatlamasına yol açar. Bundan dolayı ev içinin de bir nemlendirici cihazla neminin sağlanması gerekir.

4. Çatlayan dudaklar için nemlendirme sağlamak için zeytinyağı uygulamak faydalı olur. Bunun için parmak ucuna biraz zeytinyağı damlatılır ve dudaklara sürülür. Günde 2 – 3 kez bunu uygulamakta fayda vardır. Ayrıca gebelikte zeytinyağı tüketmek de oldukça faydalıdır. Çünkü hem anne adayı hem de anne karnındaki bebek için sağlıklı bir yağdır.

5. Gebelikte çatlayan dudaklara bir salatalık dilimiyle ovma yapılır. Bu uygulama çatlayan dudakların oluşturduğu yanma hissini azaltır ve serinlik sağlar.

Yayınlanma Tarihi : 06.11.2012

9093

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim