Haberler

Makaleler

GEBELİKTE DİYET YAPILIR MI?

gebelikte diyet yapılır mıGEBELİKTE DİYET YAPILIR MI?


Gebelikte diyet yapılmamalıdır veya kilo vermeye çalışmamalıdır. Hem bebek hem de anne adayının gebelik döneminde sağlıklı bir gebelik için uygun besinleri tüketmeleri gerekir. Gebelikte daha fazla kalsiyum, daha fazla demir ve diğer vitamin ve minerallere ihtiyaç olur. Anne adayının gebelik döneminde belli oranda kilo almaları beklenir. Zaten bebek doğduktan sonra ilk hafta içinde kiloların birazı gidecektir.

 

Gebelikte düşük karbonhidrat diyeti uygun mudur?


Düşük karbonhidrat diyetleri ( Atkins diyeti v.b. ) oldukça popülerdir. Fakat gebelikte düşük karbonhidrat diyetinin etkileri konusunda pek çalışma yoktur. Böyle bir diyetin bebeği nasıl etkilediğine dair de pek bilgi bulunmamaktadır. Fakat karbonhidratlar vücudun enerji ve yağ ihtiyacını karşılarlar. Gebelikteki etkileri çok fazla bilinmeyen bir diyeti uygulamak zararlı olabilir. Bu nedenle gebelikte bütün besin gruplarından dengeli bir şekilde beslenmek daha faydalıdır.

 

Gebelikte vejetaryen diyeti uygulanır mı?


Gebelikte önemli olan anne adayının hem kendisi hem de bebek için için gerekli olan vitamin ve mineralleri almasıdır. Eğer gebelikte vejetaryen diyeti uygularken anne adayının hem kendisi hem de bebek için gerekli besin kaynaklarını tüketmesi halinde pek sorun yaşanmayacaktır. Yeterli derecede protein ve kalori alımı önemlidir. Gebelikte gebelik öncesine göre her gün 300 kalori daha fazla kalori almak gerekir.

Yayınlanma Tarihi : 23.10.2012

5406

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim