Haberler

Makaleler

GEBELİKTE DİYABET

gebelikte diyabetGebelik süreci bir kadın için çok kolay bir süreç değildir. Kendi içinde zorlukları olan bir süreçtir. Eğer gebe bir kadında kronik bir hastalık varsa bu süreci daha da zorlaştıracak bir etkendir. Yani anne adayının normalden daha fazla bu süreci iyi yönetmek için çaba göstermesi gerekecektir.

Zaten özellikle son yıllarda tıptaki gelişmeler ve insanlardaki bilinç düzeyinin gelişmesiyle diyabetli kadınlar bile iyi bir tıbbi bakım ve öz bakımla hamilelik sürecini rahat geçirebilmektedirler. Fakat temel kural anne adayının bu süreci başarılı geçirmesi için daha fazla gayret göstermesidir. Anne adayının dikkat etmesi gereken en önemli şey kan şekeri oranını normal seviyeler içinde tutmaktır. Bu da işte tıbbi bakımını düzenli olarak yapmak ve yaptırmak, doktorunun belirttiği yönergelere harfiyen uymakla mümkün olabilmektedir.

Diyabet hastası bir anne adayı için kendisi için oluşturulmuş bir diyet programına harfiyen uyması da önemlidir. Bu diyet programının oluşturulmasında birçok tıp disiplininden hekim bir araya gelir. Ve anne adayı için bir diyet programı oluşturulur. Diyet programında belli oranlarda karbonhidratlara ve proteinlere ihtiyacınız bulunur. Ayrıca yağ yönünden düşük besinler de bu diyetin içinde olacaktır. Şekerli yiyecekler zaten programın dışında tutulacaktır. Özellikle kilolu ve diyabetli gebeliklerde kalori oranı düşük besinler tercih edilecektir.

Şekerli gıdalara karşı duyarlı olunduğu için, şekerli gıdalardan tam olarak alınamayan karbonhidratlar bu sefer sebzelerden alınacaktır. Tabi normal kan şekeri seviyesi için de özellikle sabahları çok fazla olmadan gerekli miktarda karbonhidrat almak gerekir. Ayrıca beslenmenin de düzenli olarak yapılması gerekecektir. Öğün atlamadan ve birden aç karnına mideyi besin bombardımanına tutmadan beslenmek gerekir. Yani bir öğünde almanız gereken yiyecek miktarını iyi kontrol etmeniz önemlidir.

Gebelik boyunca alınması gereken kiloyu da almak gerekir. Yani her hamile bayanın gebelik öncesi kilosuna ek olarak gebelik boyunca alması gereken kilolar vardır. Bu kilo oranını geçmeden yeterli kiloya ulaşmak gerekir. Hamilelik boyunca hamilelik öncesinden kalma kilolarınız varsa normalden daha kiloluysanız bu kiloları vermeye çalışmayın. Hekim kontrolünde gerekli çalışmaları yapabilirsiniz. Çünkü kilo vermeniz için sizin ve bebeğiniz için önemli olan bir takım besinlerden feragat etmeniz gerekecektir. Bu da hem sizin hem de bebeğinizin için olumsuz sonuçlar doğuracaktır.

Sizin durumunuza uygun bir egzersiz programının planlanması da iyi olacaktır. Böylelikle doğum için vücudunuzu daha hazır hale getirebilir ve kilonuzu normal seviyelerde tutabilirsiniz. Böylelikle de fazla kilolarınızdan arınmak için sizin ve bebeğinizin için gerekli olan besinlerden de feragat etmemiş olursunuz. Tabi bu egzersiz programı sizin diyabet hastalığınız da düşünülerek hekiminiz tarafından özel olarak hazırlanmalıdır. Yani hangi sporları, hangi hareketleri yapmanız gerektiği, ne zaman yapmanız gerektiği ne sıklık ve sürelerde yapmanız gerektiği kararlaştırılacaktır. Egzersizlerde kendinizi fazla yormamanız, sıcak ortamlarda egzersiz yapmamanız önerilir. Ayrıca kalp atım hızınızı da iyi ayarlamanız gerekir.

Kalp atım hızı için temel hesaplama şu şekildedir. Öncelikle sizin normal kalp atım hızınızın %70 inin üzerine çıkmamanız gerekiyor. Bu da şu demektir. 220 rakamından yaşınızı çıkartıp çıkan sonucu 0,70 ile çarpıyorsunuz. Bu sonuç sizin bir dakikadaki kalp atış sayısının sınırı oluyor. Mesela yaşınız 28 olsun. 220-28 = 192 192 x 0,70 = 134. Yani sizin bir dakikadaki kalp atım sayısı sınırı 134 oluyor. Bu sayıyı geçmemelisiniz. Hatta bu sayıya ulaşınca egzersiz hızınızı azaltın.

Gebelik boyunca iyi dinlenmeniz de çok önemlidir. Özellikle gebeliğin son üç ayı dinlenme için önemli bir dönem. Dinlenmek için kendinize fırsat yaratın. Gün içinde kendinizi fazla yormamaya çalışın. Vücudunuzun sesi çok önemli. Onu dinleyin. Kan şekerinizi de düzenli olarak ölçün. Kan şekerinizin istenilen düzeylerde olmasına dikkat edin. Bunda diyetinize dikkat etmenizin ve düzenli olarak yemek yemenizin, öğün atlamamanızın büyük rolü vardır.

Sizde risk oluşturacak şeylerden uzak durun. Doktor kontrollerinizi kesinlikle aksatmayın ve doktorun tavsiyelerinin dışına çıkmayın. Doktorun verdiği ilaçları ve iğneleri, düzenli olarak kullanın. Unutmayın ki siz diyabetli bir anne adayı olarak diğer anne adaylarından daha farklısınız. Sağlıklı bir gebelik ve doğum için normalden daha fazla çaba göstermeniz ve dikkat etmeniz gerektiğini aklınızdan çıkarmayın.

Yayınlanma Tarihi : 15.07.2011

4100

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim