Haberler

Makaleler

GEBELİKTE DİŞ SAĞLIĞI

gebelikte diş sağlığı

GEBELİKTE DİŞ SAĞLIĞI

 

Diş sağlığı tüm hayat boyunca bir insan için önemli bir konu. Diğer yandan bazı özel durumlarda daha önemli hale gelmektedir. Bunlardan birisi de gebelikte diş sağlığıdır. Çünkü gebelikte görülebilecek diş problemleri anneyi olduğu kadar karnındaki bebeği de olumsuz etkileyecektir. Dolayısıyla gebelikte diş bakımını düzenli olarak yapmak ve diş sağlığı için hekim kontrolüne gitmek gerekir.

 

Gebelikte diş sağlığı için tavsiyeler ve dikkat edilmesi gereken önemli hususlar:

 

1. Gebelikte diş sağlığı için en iyi yöntem diş bakımını düzenli yaparak diş rahatsızlıklarını önceden önlemektir. Diş hekimi kontrollerinde de dikkatli olmak gerekir. Diş hekimin vereceği ilaçları ve bakım için önereceği tavsiyeleri kadın-doğum hekiminizle de koordineli olarak yapmakta fayda vardır.

 

Bazen gebe kadınlarda diş eti rahatsızlıları ciddi boyutlara ulaşabilmekte ve enfeksiyon veya başka sorunlar görülebilmektedir. Bu durumda eğer diş hekiminiz herhangi bir tıbbi müdahale önerirse bu konunun da kadın doğum hekimiyle görüşülüp fikrinin alınması gerekir.

 

2. Gebelik sürecindeki diş ve diş eti tedavileri ayrı bir dikkat gerektirir. Uzmanlar özellikle gebeliğin ilk birkaç ayı için ağır bir müdahale gerektiren bir diş ve diş eti tedavisi önermezler. Sonraki aylarda ise yine kadın doğum hekimiyle koordineli olarak diş tedavileri yapılabilir. Hamile kadının uzun süre sırt üstü yatmasını gerektiren diş tedavileri de olumsuz etkiler yapabilir. Bu durumda plasentaya kan akışı yavaşladığı için anne karnındaki bebek olumsuz etkilenebilir.

 

3. Diş ve diş eti sorunları olan hamile kadınlar için eğer diş sorunu ile ilgili röntgen çekilmesi gerekiyorsa bu konu kadın doğum hekimiyle görüşülmelidir. Çünkü hamileliğin özellikle ilk 3 ayında bu tür röntgen ışınları bebek için ters etkiler yaratabilir.

 

4. Diş etleriniz ve ağız içi problemlerinizden dolayı katı gıdaları yemekte zorlanıyorsanız kadın doğum hekiminizle de görüşüp sıvı gıdalara yönelebilirsiniz. Temel amaç hem sizin hem de bebeğinizin alması gereken besin değerlerini almasını sağlamaktır. Bunları bir süre sıvı gıdalardan da alabilirsiniz. Çorbalar, taze sıkılmış meyve suları, yoğurt, süt v.b. gıdaları alabilirsiniz. Ayrıca yiyebiliyorsanız yiyecekleri püre halinde de yiyebilirsiniz.

 

5. Özellikle gebelik sürecinde diş sağlığına ve bakımına daha fazla özen göstermek gerekiyor. Çünkü kadındaki hormonal değişikliklerden dolayı diş etleri daha hassas hale geliyor ve dişlerde enfeksiyon, diş etlerinde kanama gibi durumlar olabiliyor. Bunun en büyük çözümü elbette ki öncesinde diş bakımını ve kontrollerini düzenli olarak yaptırmaktır.

 

Dişlerin her gün günde ortalama 2 defa fırçalanması gerekir. Kaldı ki diş fırçalaması bile tam yeterli olamamaktadır. Diş fırçalarının giremediği yerlerde bakteri plağı oluşumları görülebilmektedir. Bunun için diş fırçalamasının yanında diş ipleri de temizlik için kullanılabilir. Ayrıca diş hekimi kontrollerinde bu diş plakları da temizlenecektir. Zaten diş plakları temizlenmediği zaman dişlerde diş taşları oluşmakta ve bu da diş eti kanamalarına yol açmaktadır. Diş sağlığında mümkün olduğunca ek önlemleri kullanmak gerekir. Mesela ağız içi gargarası veya tuzlu su ile yapılacak gargara bu açıdan faydalı olacaktır.

 

Diş fırçalarken de etkili bir yöntem kullanılmalıdır. Diş fırçasını dişlere ve diş etlerine fazla bastırmamak, hafif, yukarıdan aşağı ve dairesel hareketlerle diş fırçalanır. Yan dişler soldan sağa şekilde fırçalanmazlar. Bu şekilde diş araları hem iyi temizlenmez hem de diş etleri zarar görebilir. Çiğnediğimiz yüzeyler soldan sağa fırçalanır. Dişlerin dil tarafına bakan kısımlarını da ihmal etmemek gerekir. Diş fırçalarının yumuşak uçlu olması önemlidir.

 

6. Gebelikte diş sağlığı için etkili beslenme de önemlidir. C vitamini ve kalsiyum alımının yanında A ve D vitaminleri de diş sağlığı için olumlu rol oynarlar. Kalsiyum ve C vitamini yönünden zengin meyve ve sebzeler tüketilmelidir. C vitaminindeki besin değerlerinin dişleri ve diş etlerini çürüme ve enfeksiyonlara karşı koruyucu etkisi vardır. Süt, balık ve yumurta önemli besin kaynaklarıdır. Şeker tüketiminden mümkün olduğunca kaçınmak gerekir. Şeker dişlerin çürümesine ve akabinde diş etlerinde enfeksiyon oluşumuna yol açar.

 

Kalsiyum dişi ve ağız içindeki kemik dokuyu korur ve güçlendirir. Ayrıca bir hamile bayanın bu süreçte her zamankinden daha fazla kalsiyuma ihtiyacı vardır. Çünkü bebek anne vasıtasıyla beslendiği için annenin aldığı kalsiyumun bir bölümünü bebek tüketir. Dolayısıyla annenin kalsiyum ihtiyacı artar. Bu dönemde anne ve bebeğin ihtiyaç duyabileceği kalsiyum düzeyi 1300-1400 mg civarındadır.

 

7. Ağız içi bölgesi enfeksiyonların cirit attığı bir yerdir. Özellikle dilimiz enfeksiyonlar için ideal bir barınma yeridir. Dolayısıyla uzmanlar diş fırçalarken dilimizi de diş fırçasıyla temizlemeyi önermektedir.

Yayınlanma Tarihi : 25.10.2011

3691

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim