Haberler

Makaleler

GEBELİKTE DİŞ BAKIMI

gebelikte diş bakımıGEBELİKTE DİŞ BAKIMI

 

Gebelik diş ve diş etlerini nasıl etkiler?

 

Gebelik döneminde hormonal değişmelerin etkisi vücutta görülebildiği gibi diş ve diş etlerinde de görülebilmektedir. Diş ve diş etleri gebelikteki hormonal değişmelerden etkilenebilir. Diş etlerinde iltihaplanma ve kanama riski artabilir. Gebelik sürecinde hormonlar diş etlerindeki mevcut sorunları daha da kötü yapabilir. Gebeliğe bağlı olarak artan kan hacmi diş etlerinde şişmeye neden olabilir ve enfeksiyonlara daha yatkın hale getirebilir.

 

Yapılan araştırmalara göre gebelikte şiddetli diş ve diş eti sorunları yaşaması erken doğum riskini artırmaktadır.

Gebelikte diş bakımı nasıl olmalıdır?

 

1. Hem gebe kalmadan önce hem de gebelik döneminde iyi bir diş ve ağız bakımı önemlidir. Günde 2 defa dişleri fırçalamak, günde bir defa diş ipi ile diş aralarını temizlemek dişlerde bakteri ve plak oluşumunu engellemede oldukça önemlidir. Dişler sabah kahvaltı sonrasında ve gece yatmadan önce fırçalanmalıdır. Dişler fırçalanırken çok sert hareketler yapmamalı ve dişlerin bütün yüzeylerine dikkat etmelidir. Diş fırçası dişlerin bütün yüzeylerini temizlenmeli ve diş araları da diş ipi ile temizlenmelidir.

 

2. Gebelik döneminde herhangi bir diş sorunu için diş hekimine gidildiğinde hamile olunduğu hekime mutlaka bildirilmelidir. Çünkü bazı diş tedavileri ve diş röntgenleri anne karnında gelişen bebek için tehlikeli olabilir.

 

3. Gebelik döneminde sabah bulantıları yaygın görülür. Mide bulantılarında sonra eğer kusma gerçekleşirse kustuktan 1 saat sonra dişler yine fırçalanarak temizlenmelidir. Çünkü kusmak dişlere zarar verir.

 

4. Ayrıca ağız içini ferahlatmak için dişlerinize biraz florürlü diş macunu sürülebilir. Sonrasında su ile dişler yıkanarak durulanır. Bu ayrıca dişleri remineralize de etmeye yardımcı olur.

 

5. Hamile kadınlarda diş fırçalarken bu işlem bazı kadınları rahatsız hissettirebilir ve nefessiz bıraktırabilir. Bu durumu önlemek için çocuklar için üretilmiş küçük başlı bir diş fırçası kullanmak daha uygun olabilir. Diş fırçalarken solunuma odaklanmak da faydalıdır.

 

6. Diş macunlarındaki florür maddesi dişleri güçlendirir ve diş çürüklerini önlemeye yardımcı olur. Diş macunundaki florür anne karnındaki bebeğe zarar vermez.

 

7. Kalsiyum minerali gebelik döneminde dişler için oldukça faydalı bir mineraldir. Süt ve süt ürünleri önemli kalsiyum kaynaklarıdır. Bunların mümkünse az yağlı olanlarının tercih edilmesi daha uygundur.

 

8. Peynir, süt, yoğurt gibi süt ve süt ürünlerini tüketmeyen veya az tüketen hamile kadınlar ise diyetlerinde mutlaka yüksek kalsiyum içeren diğer besinlere bolca yer vermelidir. Bazı durumlarda hekim kalsiyum eksikliğini gidermek için kalsiyum desteği alınmasını da önerebilir.

Yayınlanma Tarihi : 02.04.2015

1972

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim