Haberler

Makaleler

GEBELİKTE DEPRESYON

gebelikte depresyon

GEBELİKTE ( HAMİLELİKTE ) DEPRESYON, NEDENLERİ, BELİRTİLERİ, TEDAVİSİ

 

Gebelik dönemi kadınlar içim olağanüstü bir dönem olmakla birlikte gebelik döneminde korku, stres, kafa karışıklıkları ve depresyon gibi psikolojik durumların yaşanması normaldir.

 

Depresyon bir ruhsal bir sorun ve her 4 kadından bir tanesi yaşmalarının bir döneminde depresyon sorunu yaşamaktadır. Bu nedenle hamile kadınların da depresyon geçirmesi olaşan dışı bir durum değildir.

 

Gebelikte depresyon sonunu teşhis etmek de zor olabilir. Yani bir anne adayında depresyon olduğunu fark etmek zor olabilir. Gebelikte depresyonun en temel nedenlerinden birisi de bu dönemdeki hormonal değişmelerdir.

 

Fakat şurası bir gerçek ki; eğer bir anne adayında depresyon sorunu varsa bu sorunun mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Çünkü gebelikte depresyon hem anne adayı hem de doğmamış bebek için tehlike oluşturabilir. Hamile kadınlar depresyon yaşadıklarında bu mutlaka tedavi edilmeli ve süreç iyi yönetilmelidir.

 

Gebelikte depresyon riski neden artar?

 

Gebelikte döneminde kadınlar arasında depresyon oranı daha yüksektir. Bunun en temel nedeni gebelikte yaşanan hormonal değişmelerdir. Bu hormonal değişiklikler beyindeki kimyasalları da etkiler. Bu da depresyon ve anksiyete sorununa davetiye çıkarır. Elbette hamile bir kadının yaşadığı yaşam zorlukları, diğer ailevi veya başka sorunlar depresyonun şiddetini artırabilir.

 

Gebelikte depresyon belirtileri nelerdir?

 

Gebelikte yaşanan depresyonun en bilinen nedenleri şunlardır:

 

Sürekli üzüntü ve keder
Konsantre olamama
Çok fazla veya tam tersi çok az uyuma
Genelde hoşlandığı aktivitelere veya  hobilere karşı ilgisizlik
Tekrarlayan ölüm, intihar ve umutsuzluk düşünceleri
Anksiyete
Suçluluk ve değersizlik hissi
Beslenme alışkanlıklarında değişme

 

Gebelikte depresyonu tetikleyebilecek etkenler nelerdir?

 

İlişkilerde yaşanan sorunlar
Kısırlık tedavisi
Daha önceki gebelik kayıpları
Yaşanan stresli durumlar
Gebelik komplikasyonları
Travma veya taciz

 

Gebelikte depresyon anneyi ve bebeği nasıl etkiler?

 

Gebelikte depresyon eğer tedavi edilmediğinde hem anne he de doğmamış bebek için riskler oluşturan bir sorundur.

 

Depresyonun tedavi edilmemesi durumunda anne adayı gebelikte daha kötü veya yetersiz beslenebilir. Depresyondaki hamile kadınlar arasında sigara içme oranı daha yüksektir. Depresyon sigaraya yöneltebilir. Ayrıca depresyon anne adayında intihar düşüncesini tetikleyebilir.

 

Tüm bunlar erken doğuma, bebeğin düşük ağırlıklı doğmasına ve gelişim soruları yaşamasına yol açabilir.

 

Ayrıca depresyondaki bir kadın doğum yaptıkta sonra eğer depresyonu geçmediyse bebeğinin bakımını da aksatabilir.

 

Depresyondaki annelerden doğan bebekler daha az aktif olabilirler. Dikkat yetenekleri daha zayıf olabilir.

 

Gebelik dönemimde depresyonun şiddetini artıran bazı nedenler

 

Depresyon sorununuzda aşağıdaki etkenler depresyonun şiddetini artırabilir.


1. Sizin ya da bir yakınınızın daha önce bu tür depresyon durumu yaşamış olması.

2. Eşinizin bu dönemde size yeteri kadar destek vermemesi.

3. Bebeğin sağlığı konusunda yaşadığınız kaygılar.

4. Sosyo ekonomik yönden olası sorun yaşıyor olmanız.

5. Sağlığınızla ilgili hissettiğiniz yerli ya da yersiz hastalık korkuları.

 

Gebelikte depresyon tedavisi nasıldır?

 

Eğer siz de depresyon sorunu yaşıyorsanız tedavide en önemli şey yardım almaktır. Eğer depresyon sorunu olduğunuzu düşünüyorsanız belirtileri ve yaşadığınız şeyleri hekiminizle görüşün. Hekimini sizi bu konuda bir psikiyatri hekimine de yönlendirebilir.

 

Depresyon tedavisinde genelde şu yöntemler kullanılır:

 

Destek gruplarına katılma
Psikoterapi
İlaç tedavisi
Işık terapisi

 

Gebelikte depresyonun tedavisi için doğal yöntemler

 

Eğer siz de gebelik döneminizde depresyon sorunu yaşıyorsanız sorunun tedavisine yönelik aşağıdaki doğal yöntemleri de uygulamanız tedaviye oldukça yardımcı olacaktır.

 

Egzersiz: Gebelikte düzenli olarak egzersiz yaptığınızda beyindeki serotonin hormonu düzeyi artar ve kortizol hormonu düzeyi azalır.

 

Yeterince dinlenmek: Sağlıklı bir gebelik için yeterince dinlenmeniz gerekir. Eğer depresyon sorunu yalıyorsanız bu daha da önemlidir. Dinlenmenize dikkat etmelisiniz. Uyku eksikliği yaşamanız düşünce yeteneğinizi, ruh halinizi de olumsuz etkiler. Uyku sorunları stresle mücadele becerinizi de azaltır. Uykunuza ve dinlenmenize mutlaka dikkat edin. Kendiniz için iyi bir uyku rutini oluşturun.

 

Beslenme: Beslenmeniz ve tükettiğiniz birçok besin ruh halinizi de etkiler. Yanlış beslendiğinizde ve zararlı besinler tükettiğinizde stresle mücadele yeteneğiniz de bundan zarar görebilir. Örneğin yüksek düzeyde kafein, şeker, işlenmiş karbonhidratlar ve yapay tatlandırıcılardan tüketmek ve ayrıca düşük protein düzeyi depresyon gibi ruhsal sorunlarınızı tetikleyebilir. Sağlıklı beslendiğinizde ve doğru besinleri tükettiğinizde kendinizi daha mutlu hissedersiniz.

 

Akupunktur: Yapılan araştırmalara göre akupunktur tedavisi hamile kadınlardaki depresyonun tedavisinde yardımcı olmaktadır.

 

Omega 3 yağ asitleri: Omega 3 yağ asitleri hamilelikte sağlıklı bir süreç geçirmeniz için gereklidir. Yeni yapılan araştırmaların bulgularına göre omega 3 yağ asitleri depresyon belirtilerini azaltmaya da yardımcı olmaktadır. Eğer balık yağlarından alınacak ise civa içermeyen balık yağları daha güvenlidir.

 

Bitkisel çözümler: Gebelikte depresyonun tedavisine yardımcı olduğu bilinen bitkiler bulunmaktadır. Örneğin sarı kantaron bitkisinin depresyonda faydalı olduğu bilinmektedir. Fakat bu tür bitkisel tedaviler için önce hekime danışılmalıdır. Hamile kadınlar hekime danışmadan bitkisel ilaç kullanmamalıdır.

 

Eğer depresyon sorununuz varsa ve uyguladığınız yöntemler pek yardımcı olmadıysa, kendinizi rahat hissetmiyor ve depresyon belirtileriniz geçmiyorsa mutlaka hekiminize danışın. Depresyon sorununuzla asla kendi başınıza mücadele etmeyin. Mutlaka profesyonel yardım alın. Çünkü gebelikte depresyon hem kendiniz için hem de doğmamış bebeğiniz için tehlike oluşturabilir.

Yayınlanma Tarihi : 20.05.2011

7392

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim