Haberler

Makaleler

GEBELİKTE DEMİR KULLANIMI

gebelikte demir mineraliGEBELİKTE DEMİR KULLANIMI


Demir minerali gebelik boyunca oldukça ihtiyaç duyulan bir mineraldir. Hemoglobin kana oksijen taşır. Demir minerali kandaki hemoglobin üretimi için faydalıdır. Hamilelik döneminde artan kan miktarına paralel olarak hemoglobin düzeyinin de artması gerekir. İşte burada demir mineraline ihtiyaç vardır. Ayrıca demir minerali hemoglobinin oksijeni kolayca taşımasına yardımcı olur.

 

Demir eksiliği gebelik boyunca anne adayında kansızlık sorunu da yaratacağı için demir ihtiyacı oldukça önemli hale gelmektedir. Demir eksikliğine bağlı kansızlık hamile kadınlarda yaygın olarak görülmektedir.

 

Hamilelik boyunca alınan demir mineralinin bir kısmı anne karnındaki bebek tarafından depolanır. Bebek depoladığı bu demiri doğumdan sonraki özellikle ilk 3 ay içinde kullanacaktır. Anne sütü de bebeğin demir ihtiyacını belli ölçülerde karşılayacaktır fakat bu yeterli olmayacaktır. Dolayısıyla bebeğin depoladığı demir ihtiyacını karşılayacaktır.

 

Gebelik boyunca demir takviyeleri de demir ihtiyacını gidermek için kullanılabilmektedir. Gebelikte günlük olarak 30 mg demir takviyesi kullanılabilir. Fakat demir takviyelerini mutlaka hekim kontrolünde ve tavsiyesiyle kullanmak gerekir. Çünkü demir takviyelerinin fazla miktarda alınması kimi zaman hamile kadınlarda ishal, kabızlık, mide bulantısı, mide yanması gibi şikayetlere sebebiyet vermektedir. Aşırı demir takviyesi hamile kadında zehir etkisi de yapabilir.

 

Demir minerali hangi besinlerde bulunur?

 

Demir ihtiyacı için en iyi yol demir içeren besinleri tüketmektir. Demir içeren besinlere tavuk eti, hindi eti, kırmızı et, bezelye, mercimek, fasulye, sardalye, lüfer, istiridye, marul, lahana, kabak, patates, kurutulmuş meyve, erik, ceviz ve bademi örnek olarak vermek mümkündür. Özellikle hayvansal besinlerdeki demir vücut tarafından kolayca emilirler.

 

Ispanak, kepekli ekmek, tahıllar ve baklagiller de demir açısından zengin besinlerdir. Fakat bu besinlerin vücut tarafından emilimi biraz daha zordur.

 

Ayrıca gebelik döneminde ihtiyaç duyulan demirin daha etkili bir sonuç vermesi için demir yanında C vitamini içeren besinleri de tüketmek gerekir. Çünkü C vitamini demirin vücut tarafından daha iyi emilimini sağlar. C vitamini bakımından faydalı olabilecek besinlere ise domates ve turunçgilleri örnek vermek mümkündür.

 

Gebelik boyunca demir eksikliği görülen anne adaylarında demir ihtiyacını giderirken kalsiyum ve fosfor mineralini aşırı biçimde tüketmemek gerekir. Çünkü bu minerallerin aşırı derecede tüketilmesi demirin emilimini azaltır.

 

Ayrıca gebelik süresince aşırı derecede antibiyotik alımı da demirin emilimini azaltacaktır.

 

Gebelik boyunca ihtiyaç duyulan demir vitamininden gerekli verimi alabilmek için çay ve kahve gibi kafeinli içeceklerden de uzak durmak gerekir. Çünkü bu içecekler demirin vücut tarafından emilimini azaltır. Bunların yerine portakal suyu içilebilir.

 

Vejetaryen kişiler et yemedikleri için bu açığı kuru baklagillere biraz daha ağırlık vererek giderebilirler.

 

Gebelikteki demir eksikliğinde ne olur?

 

Gebelikte demir eksikliğinde kansızlık görülür. Kansızlığa bağlı yorgunluk, iştahsızlık, baş ağrısı, baş dönmesi gibi belirtiler görülür. Demir eksikliği anne adayında nefes darlığı, uyku ihtiyacında artış ve çarpıntı gibi sorunlara da yol açabilir.

 

Demir eksikliğinden dolayı anne karnındaki bebek yeterince demir depolayamaz. Bebek yeterince demir depolayamayınca doğuştan demir eksikliği sorunu yaşayacaktır. Dolayısıyla da bebekte de kansızlık problemi görülecektir.

 

Gebelik dönemindeki demir eksikliğinin ölü doğum, düşük yapma ve erken doğum gibi durumlarda da etkisi olduğu bilinmektedir. İkiz gebeliklerde de demir ihtiyacının daha fazla olduğunu da unutmamak gerekir.

Yayınlanma Tarihi : 13.03.2012

10765

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim