Haberler

Makaleler

GEBELİKTE DEMİR EKSİKLİĞİNE BAĞLI KANSIZLIK

gebelikte demir eksikliğine bağlı kansızlıkGebelikteki kansızlık nedenlerinden birisi de demir eksikliğidir. Gebelik döneminde vücudun ihtiyaç duyduğu demir miktarı yeterince alınmayınca demir eksikliğine bağlı kansızlık durumu gelişir. Çünkü anne adayının karnında beslemesi gereken bir bebeği de vardır. Üstelik demir eksikliğinden dolayı anne bebekten daha çok etkilenir. Bunun nedeni ise annenin aldığı demirin önemli ölçüde bebek tarafından kullanılmasıdır. Dolayısıyla demir ihtiyacı daha fazla artar. Demir yeterli düzeyde alınmazsa zamanla bu demir eksiliği bebeği de olumsuz etkileyecektir. Gebelerin ortalama olarak %25’ i demir eksikliğine bağlı kansızlık durumunu yaşarlar.

Özellikle gebelik süresince yeterince demir yönünden beslenemeyen kadınlarda demir eksikliği görülür. Demir eksikliğine bağlı kansızlığın hafif düzeyde seyretmesi anne adayını pek etkilemez. Fakat bunun yüksek düzeyde olması anne adayını olumuz etkiler.

Demir eksikliğine bağlı kansızlığın belirtileri şunlardır. Ciltte solukluk, çarpıntı, yorgun hissetme, halsizlik, nefes alırken zorlanma, baygınlık hissi, bayılma, uykulu hissetme, asabiyet gibi belirtiler görülür. Ayrıca yapılan bilimsel araştırmalara göre demir eksikliği bulunan anne adaylarında zamanla bebek de bu durumdan etkilenmektedir. Bu durumda erken doğum ve düşük ağırlıklı bebek doğurma riski artmaktadır. Ayrıca demir eksiliğinde dolayı bebekte zeka geriliği riski de oluşmaktadır.

Bazı hamile bayanlarda demir eksikliğine bağlı kansızlık riski daha da artış gösterir. Bunlar; sık sık çocuk doğran kadınlar, çoklu gebelik yaşayanlar, yeterince beslenemeyenler, sabah bulantılarını daha sık ve yoğun yaşayanlardır.

Demir eksikliğine bağlı kansızlık yaşayan hamile bayanlar ne yemelidir? Böyle bir sorun yaşayan hamile bayanlar özellikle bu eksikliklerini kapatmaya gayret göstermelidirler. Yapılacak şey demir yönünden zengin besinlerin tüketimine önem vermektir. Örneğin kırmızı et, ıspanak, baklagiller, soya fasulyesi, pekmez, kurutulmuş meyveler, kuruyemiş, marul, lahana, şalgam, kabak demir yönünden zengin besinlerdir.

Vücuda alınan demirin emilimini artırmak için aynı zamanda C vitamini alımı da önemlidir. Bunun için C vitamini içeren sebze ve meyveleri de ( mandalina, portakal v.b. ) tüketmek gerekir. Fakat beslenme düzeninde çay ve kahve gibi kafeinli içecekleri gebelik boyunca pek tüketmemeye dikkat etmelidir. Bu tür içecekler vücutta demir eksikliğine yol açarlar.

Yayınlanma Tarihi : 01.02.2012

6566

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim