Haberler

Makaleler

GEBELİKTE D VİTAMİNİ İHTİYACI

gebelikte d vitamini ihtiyacıGEBELİKTE D VİTAMİNİ İHTİYACI

Gebelik döneminde neden D vitaminine ihtiyaç duyulur?

Gebelik döneminde D vitamini vücutta yeterli düzeyde kalsiyum ve fosfor sağlanması için gereklidir. Kalsiyum ve fosfor bebeğin kemiklerin ve dişlerin gelişimine yardımcı olur.

Gebelik dönemindeki D vitamini yetersizlikleri bebeğin gelişimini sekteye uğratabileceği gibi iskelet sisteminde sorunlara da yol açabilmektedir. Ayrıca bebeğin daha düşük ağırlıkta doğmasına neden olabilir.

Yapılan araştırmalar gebelik dönemindeki D vitamini eksiliğinin bebeklerde raşitizm, normal dışlı kemik gelişimi ve fiziksel gelişim geriliği gibi sorunlara da yol açtığını ortaya koymuştur.

D vitamini bebeklerin gelişimini doğrudan etkileyebildiği gibi doğduktan sonraki yaşamında da etkilerini gösteren bir vitamindir. Dolayısıyla anne adaylarının gebelik döneminde yeterli düzeyde D vitamini almaları oldukça önemlidir.

Avustralya’da yapılan bir araştırmada ise gebeşlik dönemindeki D vitamini eksikliğinin bebek doğduktan sonra dil gelişimini olumsuz yönde etkilediği ortaya çıkmıştır.

D vitamini eksikliği anne adayında gebelik döneminde preeklampsi gibi gebelik komplikasyonlarına yol açabilmektedir.

Gebelikte yeterince D vitamini alınmadığı zaman anne adayında kas ağrıları, güçsüzlük, kemiklerde zayıflık, yumuşama ve kırılma görülebilmektedir.

Günlük D vitamini ihtiyacı ne kadardır?

Hamile kadınlar için günlük D vitamini ihtiyacı 5 mcg'dır ( 200 IUs ). Ayrıca yeterince güneş ışığından da faydalanmak gerekir. Çünkü güneş ışığı da D vitamini kaynağıdır.

Gebelikte tüketilebilecek D vitamini kaynakları nelerdir?

Süt, somon balığı, sardalye, yayın balığı, uskumru, ton balığı, portakal suyu, yumurta ve D vitamini içeren tahıl ürünleri

Yayınlanma Tarihi : 23.05.2012

9664

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim