Haberler

Makaleler

GEBELİKTE CİNSEL YAŞAM

gebelikte cinsel yaşam

GEBELİKTE CİNSEL YAŞAM


Gebelik sürecinde kadınların üzerinde tereddüt gösterdikleri konulardan birisi de cinsellik konusudur. Kadınların birçoğu gebelik sürecinde cinsel yönden kimi isteksizlikler gösterebilmektedir. Bunu aslında doğal karşılamak gerekir. Çünkü bu dönemde annenin psikolojik yapısı, bebeğe zarar gelme endişesi, kendi dış görünüşünden memnun olmama gibi nedenler özellikle anne adaylarının cinsellik konusunda isteksiz davranmalarına yol açabilmektedir.

Ayrıca gebelikteki mide bulantıları, kusmalar, göğüslerdeki şişkinlik, gerginlik, yorgunluk, korku gibi nedenler de kadınlarda cinsel isteksizliğe yol açabilmektedir.

Bu süreçte aslında eşlerin birbirlerine gösterecekleri anlayışın, empatinin büyük önemi, vardır. Eşler birbirleriyle konuşarak bu dönemde özellikle cinsellikle ilgili sorunları ve düşüncelerini paylaşmalı ve birbirlerini anlamaya çalışmalıdırlar. Gebelik süreci zor bir süreç. Eşlerin hayatlarını tümden değiştirebiliyor. Dolayısıyla bu cinsel hayatı da olumsuz etkileyebiliyor.

Önemli olan eşlerin birbirlerine gösterecekleri ilgi, sevgi, saygı ve şefkattir. Bir süre cinsellikle ilgili şeyler ertelenebilir. Eşler birbirlerine olan sevgi ve ilgisini bu dönemde farklı şekillerde de gösterebilirler.

Bazı durumlar vardır ki bu durumlarda gebelik sürecinde cinsel ilişkiden sakınmak gerekir. Erken doğum riskinin olduğu durumlarda cinsel ilişkiden sakınılmalıdır. Ayrıca cinsel ilişkiden dolayı annedeki kasılmaların ve krampların bebeği olumsuz yönde etkileyebilecek yönleri de bulunmaktadır. Eğer daha önce anne adayı tekrar eden düşük yapma gibi tecrübeler yaşadıysa yine cinsel ilişkiden sakınmakta fayda vardır.

Gebelikte görülebilecek aniden ortaya çıkan ve sebebi açıklanmayan akıntı ve kanama durumlarından dolayı da cinsel ilişkide bulunmamak gerekir. Diğer yandan birden fazla bebeğe hamilelik durumlarında ve vajina bölgesinde çeşitli rahatsızlıklar varsa da cinsel ilişkide bulunmamak daha iyi olacaktır. Anne adayındaki bir düşük tehlikesi de cinsel ilişki için engeldir. Eğer anne üst üste gebelik kayıpları yaşadıysa ve eğer başka bir neden bulunmadıysa cinsel ilişkiden kaynaklanabilen bir yönü olabilir. Dolayısıyla riskli gebeliklerde cinsek ilişkinin riskleri bulunur.

Bu gibi durumlarda cinsel ilişkiler sorun yaratabilir. Fakat şunu da belirtmek gerekir. Gebelikte cinsel ilişkinin, eğer başka engel teşkil eden etmenler olmadığı sürece, bebek açısından herhangi bir sakıncası yoktur. Hatta gebelikte cinsel ilişkinin doğumu kolaylaştırıcı bir etkisinin olduğu da belirtilmektedir. Çünkü bu cinsel ilişkinin doğum sürecinde kasları doğuma hazırlayan yönü bulunmaktadır.

Yayınlanma Tarihi : 19.10.2011

5370

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim