Haberler

Makaleler

GEBELİKTE CİLT SORUNLARI İÇİN ÖNLEMLER

gebelikte cilt sorunları için önlemler

GEBELİKTE CİLT SORUNLARI İÇİN ÖNLEMLER

Gebelik döneminde hormonal değişimlerin etkisiyle ciltteki yağlanma, kuruma, çatlama artar. Zaman içinde çeşitli cilt sorunları oluşmaya başlar. Gebelik boyunca yaşanabilecek cilt sorunlarını en aza indirmek için aşağıdaki önlemlerin alınması faydalı olacaktır.

1. Gün içinde bol bol su içmeye gayret göstermelidir. Su hem ciltteki kapanan gözenekleri açar hem de vücut içindeki zararlı maddeleri temizler. Zararlı maddelerin vücuttan atılması cilde de olumlu katkı sağlar.

2. Gün içinde 3 defa uygun bir temizleyici ile yüzü temizlemek gerekir. Ciltteki gözenekleri tıkayacak şekilde makyajdan ve kremlerden uzak durulmalıdır.

3. Bazı hamile bayanların cildi diğerlerine göre daha kuru ve kaşıntılı olabilmektedir. Bunun için de uygun bir nemlendirici kullanılabilir. Nemlendiricileri banyo sonrasında kullanmak daha iyi etki sağlayacaktır.

4. Banyo yaparken sabun kullanılmamalıdır. Sabun cildi kurutabilir. Ayrıca sık sık banyo yapmaktan da kaçınmak gerekir.

5. Gebelik dönemimde cildin gerginleşebileceği zamanlar da olur. Cildin gerginleşmesi ciltte çatlakların da oluşmasına sebebiyet verir. Bazı kadınların ciltleri diğerlerine göre daha hassas bir yapıya sahip olabileceği için, gebelik döneminde çatlaklara daha fazla maruz kalabilirler.

Çatlak oluşumuna karşı özellikle risk teşkil eden karın, kalça, göğüs ve baldır bölgelerine masaj yapmak oldukça faydalı olacaktır. Masaj yaparken badem yağı veya nemlendirici bir krem kullanılabilir.

6. Odanın mümkün olduğunca havasının nemli kalmasını sağlamak da yarar sağlar.

7. Gebelik döneminde kimi kadılarda mantar vakaları ( özellikle genital bölgede ) da görülebilir. Bunun için özellikle beslenmeye dikkat etmek gerekir. Mantar enfeksiyonlarına karşı bol su içilmeli, et, balık, meyve ve bakliyatlardan beslenmeye önem verilmelidir. Ayrıca genital bölgede sabun ve deodorant kullanılmamalıdır.

8. Gebelik döneminde görülebilecek sivilceler için cilt sürekli temiz tutulmalıdır. Ayrıca cildi kuru tutmaya özen göstermek de gerekir.

9. Gebelik döneminde ciltte kaşıntı ve döküntüler de olabilir. Bunun için hekim kontrolünde kaşıntı ve döküntü giderici ilaçlar kullanılır. Ayrıca cildi nemlendirmek için nemlendiriciler kullanılır. Genelde döküntüler doğumu takip eden birkaç gün içinde geçer.

Yayınlanma Tarihi : 15.02.2012

5503

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim