Haberler

Makaleler

GEBELİKTE CİLT BAKIMI VE CİLT SORUNLARI

gebelikte cilt bakımı ve cilt sorunlarıGEBELİKTE CİLT BAKIMI VE CİLT SORUNLARI

 

Gebelikte yaşadığınız hormonal değişimlerin ve vücuttaki değişmelerin etkisiyle cildinizde de değişimler görmeye başlayabilirsiniz. Yüzünüzde oluşan parlaklık ve pembemsi bir görünüm, karın bölgesinde kırmızımsı çizgiler şeklinde gebelik çatlakları, yüzünüzde gebelik maskesi olarak adlandırılan lekeler ve daha birçok cilt değişmelerini fark edebilirsiniz. Aşağıda hamilelikte döneminde ciltte meydana gelen değişmeler ve bunlarla nasıl mücadele edileceği kapsamında cilt bakım önerileri anlatılmıştır:

 

Gebelik çatlakları

 

Gebelik çatlakları hamilelikte en sık yaşanılan cilt sorunlarından birisidir. Hamile kadınların hemen hemen %90’ı gebelik çatlaklarını yaşayabilir. Gebelik çatlakları karın bölgesinde ve göğüslerde ortaya çıkabilen pembemsi veya kırmızımsı çizgiler şeklinde kendini gösterir. Temel nedeni hamilelik boyunca alınan kilolar yoluyla ciltte meydana gelen gerilmelerdir.

 

Gebelik çatlaklarına karşı ne yapılabilir? Gebelik çatlaklarını önlemeye yardımcı olmak için alfa hidroksi asit ve E vitamini içeren bir losyon uygulanabilir ve düzenli egzersiz yapılabilir. Gebelik çatlaklarına karşı çok kısa sürede fazla kilo almamaya çalışmak, cildi mümkün olduğunca nemli tutmak, bol su içmek gibi yöntemler gebelik çatlaklarını hem önlemeye he de görünümlerini azaltmaya yardımcı olur.

 

Gebelik maskesi

 

Gebelik maskesi melasma olarak da adlandırılır. Gebelik maskesi yüzde görünen koyu lekelerdir. Bu lekeler yaygınlıkla yanaklarda ve alında görülür. Temel nedeni gebelikteki hormona değişmelerin ve güneş ışınlarının etkisiyle artan pigmentasyondur. Çünkü gebelik döneminde hormon üretiminde artış olur. Bu da özellikle yüz bölgesinde pigmentasyon artışına neden olur. Hamile kadınların yaklaşık %50 sinde gebelik maskesi belirtileri görülebilmektedir.

 

Gebelikte maskesine karşı ne yapılabilir? Öncelikle gebelik maskesini önlemek veya görünümünü azaltmak için güneş ışınlarına karı koruma sağlamak gerekir. Bunun için güneşli havalarda dışarı çıkarken 15 faktör ve üzeri koruması olan güneş kremlerinden kullanmak faydalıdır. Yüz bölgesini korumak için ayrıca geniş bir şapka takmak da fayda sağlar. Gebelik döneminde cilt daha hassastır. Güneş yüzdeki leke oluşumunu artırmakta temel bir etkendir.

 

Bunların yanında uzun süre ile güneşlenmekten kaçınmak, uzun süre makyajlı bir yüzle durmak, cilt temizliğini ve bakımını düzenli yapmak da gebelik maskesini önlemede veya etkisini azaltmada faydalı yöntemlerdir

 

Gebelikte ciltte yağlanma

 

Gebelik döneminde vücut 50 daha fazla kan üretir. Bunun sonucu olarak da vücuttaki kan dolaşımı artar. Kan dolaşımın artması yüzde daha parlak bir görünüm oluşmasına neden olur. Vücut ayrıca artan hormon düzeyleriyle birlikte yağ bezlerinin daha fazla çalışmasına yol açar. Cilt, özellikle yüz bölgesi daha yağlı ve parlak görünür.

 

Gebelikte cilt yağlanmasına karşı ne yapmalı? Gebelikte ciltte çok fazla yağlanma oluşursa yüz bölgesinde yağ içermeyen bir yüz temizleyicisi tercih edilmelidir. Yüz bölgesi günde 3 defa yıkanmalıdır. Ayrıca egzersiz sonrası da terleyen yüzü yıkamak gerekir.

 

Bol su içmek de cilt yağlanmasında faydalıdır. Çünkü aşırı yağlanma cilt gözeneklerini tıkayabilir. Bol su içilmesi ise cilt gözeneklerini temizlemeye yardımcı olur.

 

Gebelikte akne

 

Gebelikte cilt akne oluşumuna daha yatkın olur. Eğer gebelik öncesinde yüzünüzde akne var ise bu akneler gebelik döneminde daha da kötüleşebilir. Çünkü gebelik döneminde artan hormonların etkisiyle yağ bezleri daha fazla çalışır ve cilt daha fazla yağ üretir. Bu da mevcut akneleri kötüleştirebilir veya cildi aknelere daha yatkın hale getirebilir.

 

Gebelikte aknelere karşı ne yapılabilir? Gebelikte akne oluşumlarında sıkı bir cilt temizleme rutini oluşturmak önemlidir. Otc bir yüz sabunu ile işe başlanabilir. Koku içermeyen doğal içerikli bir sabun mide bulantılarından kaçınmak için de faydalıdır. Yüz sabah v gece yatmadan önce mutlaka yıkanmalıdır. Fakat çok sık yıkamaktan kaçınılmalıdır. Aksi halde cilt için kurutucu etkiler yaratabilir. Yüzü tahriş edebilecek şeylerden uzak durulmalıdır. Yağ içermeyen nemlendiriciler kullanılmalıdır. Akneler için ağızdan ilaç alımı konusunda dikkatli olunmalıdır. Bu tür ilaç kullanımlarında öncelikle hekime danışılmalıdır.

 

Gebelikte varisler

 

Gebelikte varisler genelde bacaklarda görülen iri mavimsi damar oluşumlarıdır. Gebelikte varis olumlarının temel nedeni bu dönemde arta fazladan kan akımının vücut tarafından kopmanse edilmesidir. Varisler özellikle gebelik döneminde oldukça rahatsız edici ve ağrılı olabilir. Aile geçmişinde varis sorunları olan kadınlarda hamilelik döneminde varis oluşumu riski daha fazladır. Diğer yandan gebelikte varisleri önlemek veya e azından belirtilerini azaltmak mümkündür.

 

Gebelikte varisler için ne yapılabilir? Gebelikte varislerden korunmak için uzun süre ayakta durmaktan kaçınmak gerekir. Kalbe kan akımına yardımcı olmak için yürüyüş yapmak faydalıdır. Otururken ayakları bir taburenin üstüne koymak varisleri önlemede yardımcı olur. Destekleyici çoraplar giyilebilir. Yeterli miktarda C vitamini alınmalıdır. C vitamini damarları sağlıklı ve elastik tutmaya yardımcı olur. Uzanır haldeyken bacakları baş seviyesinden yukarda tutmak da faydalıdır.

 

Ciltteki kılcal damarlar

 

Gebelik döneminde özellikle yüz bölgesinde kılcal damlarlar daha görünür hale gelebilir. Bu damlarlar daha çok ince kırmızımsı damarlar şeklindedir. Bu kılcal damlar görünümlerinin artmasının temel nedeni gebelikteki kan dolaşımındaki artıştır. Kılcal damar oluşumları daha çok yüz, boyun, göğsün alt kısmı ve kolada görülür. Herhangi bir zararı yoktur ve doğumdan kısa süre sonra gözden kaybolurlar.

 

Gebelikte kılcal damarların görünümünde ne yapmalı? C vitamini alımı artırılmalıdır. Bacak bacak üstüne atmaktan kaçınmak gerekir. Bunlar kılcal damlarların görünümünü hafifletmeye yardımcı olacaktır. Gebelikte kılcal damarlar kalıtsal da olabilir.

 

Gebelikte kuruyan ve kaşınan karın bölgesi

 

Gebelik döneminde artan kilolar ve genişleyen göbek ve bel çevresi cildin gerilmesine neden olur. Bu durum karın bölgesinde kuruluk ve kalıntı sorununu tetikleyebilir. Eğer gebeliğin son döneminde şiddetli kaşıntı oluşmaya başlarsa ve buna mide bulantısı, kusma, iştah kaybı, bitkinlik ve sarılık sorunları eşlik ederse hekime mutlak danışma gerekir. Bu sorun gebelik kolestazı belirtisi olabilir. Gebelik kolestazı ortalama olarak her 50 gebelikten 1 tanesinde görülebilir.

 

Gebelikte bu kaşıntılar kollara ve bacaklara yayılırsa bu sorunun nedeni PUPP (kaşıntılı ürtiker papüller ve plaklar ) olabilir. PUPP sorununda ciltte kalıntının yanında kırmızımsı bir durum ve lekelerde artış gibi belirtiler de görülür. Bu sorun doğumdan sonra geçer.

 

Gebelikte karın bölgesindeki kaşıntı ve kurumaya karşı bu bölgeyi mümkün olduğunca nemli tutmak gerekir. Kaşıntı giderici kalamin losyonu kullanılabilir. Gebelik kolestazı var ise bu ilaçlarla tedavi edilebilir. PUPP sorununda rahatlama sağlamak için reçeteli ağızdan alınan ilaç ve kaşıntı giderici krem kullanılabilir.

Yayınlanma Tarihi : 27.02.2015

3450

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim