Haberler

Makaleler

GEBELİKTE ÇEŞİTLİ ENFEKSİYONEL DURUMLAR

gebelikte çeşitli enfeksiyonel durumlarSuçiçeği: Gebelik süresince görülebilecek enfeksiyonel durumlardan birisi suçiçeği rahatsızlığıdır. Suçiçeği çocuklukta görülebileceği gibi yetişkin insanlarda da görülebilmektedir. Çocuklarda hafif şekilde atlatılsa da yetişkinlerde ve özellikle hamile bayanlarda durum biraz daha ciddi sayılabilir. Fakat tabi suçiçeği rahatsızlıkları çok büyük oranla çocukluk zamanında geçirildiği için veya aşısı yapıldığı için yetişkinlik döneminde suçiçeği rahatsızlığı yaşama ihtimali düşüktür.

Suçiçeği geçiren bir kişinin cildinde su dolu kabarcıklar ve kızarıklıklar görülür. Bu kızarıklıklar daha çok kaşıntıdan ileri gelir. Bunun dışında baş ağrısı, boyundaki bezlerde şişkinlik, ateş ve halsizlik, bazı durumlarda zatürre ve ansefalit görülür. Suçiçeği rahatsızlığı plasenta aracılığıyla anne karnındaki bebeği de olumsuz etkiler. Çok düşük bir risk olsa da bebeklerde doğum kusurları da görülebilmektedir. Tabi bu doğum kusuru vakalarının görülme oranı da çok düşük seviyededir.

Anne adayları suçiçeği rahatsızlığı geçirip geçirmediklerini kendi annelerine sorarak öğrenebilirler. Eğer bu konuda bir tereddüt varsa hekime danışılarak bu rahatsızlığa karşı bağışıklığının olup olmadığı test edilir. Tabi anne adayları hamile kalmadan önce de bu testi yaptırabilirler. Eğer bu konuda bir riskleri var ise ve hamile kalma gibi bir düşünceleri varsa en az 3 ay önceden suçiçeği aşısını yaptırabilirler.

Beşinci Hastalık: Beşinci hastalık daha çok havada dolaşan virüslerin yol açtığı bir rahatsızlıktır. Hastalığa Parvovirüs B19 isimli bir virüs yol açar. Genelde hafif derecede seyreder fakat bulaşıcıdır. Hastalığın teşhis edilmesi için kan testi yapılır. Hastalık önce yanaklarda ciddi kızarıklıklar ile başlar ve bu kızarıklıklar zaman içinde kollar ve bacaklarda da görülür. Ayrıca diğer yandan ateş, baş ağrısı, boğaz ağrısı ve eklem ağrıları da görülür.

Bu rahatsızlıktan anne karnındaki bebeğin etkilenme oranı çok düşüktür. Fakat etkilenmesi durumunda da bebekte ciddi sorunlara yol açabilir ( anemi, kalp sorunları v.b. ) ve bu durum anne karnındaki bebeğin ölümüyle de sonuçlanabilir. Beşinci hastalık anne adaylarının hemen hemen yarısında hamilelik öncesinde görülmüştür. Görüldüğü içinde bu hastalığa karşı bağışıklıkları vardır. Beşinci hastalığın anne karnındaki bebeği olumsuz etkileyip etkilemediğini öğrenmek için de ultrason gibi tarama yöntemleri kullanılır.

Kızamıkçık: Kızamıkçık rahatsızlığı hamile bayanlarda ender olarak görünse d eyine de bir risk faktörüdür. Genelde çocukluk döneminde bu hastalığa karşı aşılama yapıldığı için bağışıklıkları vardır. Fakat yine de kişinin aşılanıp aşılanmadığı veya bağışıklığının olup olmadığı konusunda tereddütleri var ise doktora danışarak bu konuda test yaptırabilir. Kan testi yaptırılır.

Hastalığın belirtileri arasında ateş, lenf bezlerinde şişme, kızarıklıklar sayılabilir. Tabi hamileliliğin ilk aylarında böyle bir rahatsızlığın görülebilmesi durumunda anne karnındaki bebeğinde olumsuz etkilenme riski vardır. Kimi durumlarda bebekte görme sorunları, çeşitli kalp sorunları, işitme sorunları ve zeka sorunları oluşabilir.

Lyme hastalığı: Lyme hastalığı çoğunlukla ormanlık alanlarda ağaçlıklı alanlara yaşayanlarda, orman işi, tarım işi ile iç içe olanlarda daha çok görülür. Ayrıca yeşilliğin bol olduğu ortamlarda da görülebilmektedir. Bu tür bir rahatsızlığa genelde lyme kenesi olarak adlandırılan bir kene türü yol açar. Bu tür keneler zaten ormanlık ve ağaçlıklı alanlar ve yeşilin bol bulunduğu alanlarda görülür. Çiftlik alanları geniş bağ ve bahçeli evler de bu açıdan bir risk faktörüdür. Bu tür ortamlarda bulunan kişilerin genelde uzun giysiler giyinmesi ve kol ve bacaklarını kapayacak şekilde giyinmeleri tavsiye edilir. Dışarıdayken vücudunuzu iyi korumanız ve evdeyken de vücudunuzda kene kontrolü yapmanız gerekir. Ayrıca dışarıdan eve geldiğinizde ise iyi bir duş alarak temizliğinizi yapmanız gerekir.

Lyme hastalığının belirtileri arasında kenenin ısırdığı yerde döküntüler, vücutta lekeler, kendini yorgun ve bitkin hissetme, halsizlik, baş ağrısı, ateş, titreme, gözlerde kızarma, boğazda ağrı, kuru öksürük sayılabilir.

Erken teşhis çok önemlidir. Hemen önlem alınarak hastalığın anneyi ve karnındaki bebeği olumsuz etkilemesi de engellenmiş olunur.

Yayınlanma Tarihi : 20.09.2011

4319

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim