Haberler

Makaleler

GEBELİKTE ÇATLAKLAR, NEDENLERİ, BELİRTİLERİ

gebelikte çatlaklarGEBELİKTE ÇATLAKLAR, NEDENLERİ, BELİRTİLERİ

Gebelikteki çatlakların nedenleri

Gebelikte ciltte meydana gelen çatlaklar cildin gerginleşmesinden kaynaklanır. Gebelik döneminde ciltte gerginleşmeler olur. Bu gerginleşmeler çatlaklara yol açar. Ayrıca gebelik döneminde alınan hızlı ve aşırı kilolar da ciltte çatlaklara yol açabilir. Çatlak oluşumu gebelik döneminde yaygındır.

Çatlak oluşumunda kalıtsal faktörler de rol oynar. Örneğin beyaz kadınların ortalama %90 ında cilt çatlakları görülür. Siyah kadınlarda ise pek görülmez.

Gebelikte çatlak oluşumu aile geçmişinde daha önce yaşanmış kadınlarda daha sık görülmektedir.

Gebelikte çatlak belirtileri

Gebelik çatlakları genelde memeler, göbek, kalça ve kasıklarda kırmızı ince çizgiler şeklinde görülür. Çatlak görülen yerlerde hafif kaşıntı olabilir. Fakat ağrı olmaz. Görüntüsü anne adaylarını epey rahatsız eder.

Gebelikte çatlaklara karşı ne yapmalı?

1. Gebelikte döneminde kısa sürede fazla kilo alınmamalıdır. Bunun içinde gebelikte dengeli beslenme kurallarına uymak gerekir. Kısa sürede fazla kilo almak çatlak oluşumuna yol açabilir. ( Konu ile ilgili olarak Hamilelikte Beslenme kategorisindeki yazıları okuyabilirsiniz )

2. Cilde sürülen krem, yağ ve losyonlar çatlak oluşumunu gidermede her zaman tek başına yeterli olmayabilir. Fakat vücudu mümkün olduğunca nemli tutmakta fayda vardır. Bunun için gebelik döneminde bol bol su veya diğer sıvılardan içerek vücudun sıvı ihtiyacını iyi karşılamak gerekir.

3. Gebelik öncesinde düzenli olarak spor yapıp daha esnek bir vücuda sahip olan kadınlar gebelik döneminde çatlak sorununu daha az yaşamaktadır.

Yayınlanma Tarihi : 17.07.2012

9060

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim