Haberler

Makaleler

GEBELİKTE BRONZLAŞMA GÜVENLİ Mİ?

gebelikte bronzlaşmaGEBELİKTE BRONZLAŞMA GÜVENLİ Mİ?

Bebek bekleyen hanımlar özellikle yazın bronzlaşmanın gebelikte güvenli olup olmadığını merak ederler. Gebe kadınların bir güzellik salonunda veya güneş altında bronzlaşmaları hususunda düşünmeleri gereken birçok engel vardır. Öncelikle bronzlaşma konusunda hekimiyle konuşup karar verilmesi gerekir.

Yüksek sıcaklık: Hamile kadınlar genelde daha sıcak hissederler ve sıcağa karşı daha duyarlı olurlar. Gebelik boyunca yüksek sıcaklıktan ve sıvı kaybından kaçınmak gerekir. Bunlar genelde yüksek vücut sıcaklığına veya hipertermi’ye yol açar. Gebelikte hipertermi bebekte spina bifida gibi omurga kusurlarına yol açabilir. Aynı şekilde solaryum merkezlerinde veya güzellik salonlarında da bronzlaşma veya güneş banyosu hipertermi’ye neden olabilir.

Folik asit eksikliği: Kadınlar gebelik döneminde daha fazla folik aside ihtiyaç duyarlar. Folik asit eksikliği spina bifida ve damak yarığı gibi doğum kusurlarını önlemeye yardımcı olur. Yapılan araştırmalara göre ultraviyole ışınlarına maruz kalmak folik asit eksikliğine neden olmaktadır. Güneşlenme veya bronzlaşma sırasında ultraviyole ışınlarına maruz kalmak folik asit eksikliğine yol açabilir. Bu nedenle güneş ışınlarına uzun süre ile maruz kalmamak ve güneş koruyucusu kullanmak gerekir.

Kloazma: Kloazma bazı hamile kadınlarda ciltte meydana gelen renk değişmeleridir. ( lekeler v.b. ). Sahilde veya solaryumda bronzlaşmak yüzde, alında ve vücudun görünen yerlerinde renk değişimlerine neden olur.

Güneşsiz bronzlaştırıcılar: Kimi uzmanlar güneşsiz bronzlaştırıcıların gebelikte bronzlaşma için iyi bir alternatif olduğunu söylerler. Kimileri de bu bronzlaştırıcı ürünlerin gebelikte güvenli olup olmadığı hakkında kesin bir delil bulunmadığını belirtmektedirler. Bu tür bronzlaştırıcı ürünleri kullanmak güvenli olsa bile kimi hamile kadınlar bu ürünlere karşı hassas olabilirler. Genelde bu tür bronzlaştırıcı ürünlerin gebeliğin ilk 3 ayından sonra kullanılması önerilmektedir. Fakat tabi potansiyel riskleri düşündüğümüzde bu tür bronzlaştırıcı ürünlerin doğum sonrasına kadar kullanılmamasında fayda vardır. Bu konuda karar vermek için hekime danışmak gerekir.

Yayınlanma Tarihi : 29.08.2012

4022

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim