Haberler

Makaleler

GEBELİKTE BOL SU İÇİN

gebelikte bol su içinGEBELİKTE BOL SU İÇİN

 

Gebelik döneminde vücudu susuz ve diğer yararlı sıvılardan mahrum bırakmamak gerekir. Çünkü gebelikte vücutta sıvı yetersizliği hem anne sağlığı hem de anne karnındaki bebek için riskli olabilir. Bu nedenle gebelikte anne dayının sıvı ihtiyacını iyi karşılaması gerekir.

 

Bol su içilmelidir

 

Normal bir durumda bir insanın günlük ortalama 7-8 bardak su içmesi gerekir. Bu sağlıklı bir vücut için gereklidir. Gebelik döneminde ise sıvı ihtiyacı daha da artar. Gebelikte günde 8-10 bardak su içilmesi tavsiye edilmektedir. Su ihtiyacının bir bölümü diğer sağlıklı sıvılardan da sağlanabilir.

 

Gebelikte daha fazla susuz hissedilir

 

Gebelik döneminde hamile kadınlar kendilerini daha sıklıkla susuz hissedebilirler. Yani gebelik döneminde doğal olarak fazladan sıvı ihtiyacı hissedilir. Çünkü bunun nedeni gebelikte artan kan üretimi ihtiyacına paralel olarak daha fazla suya ihtiyaç hissedilmesidir.

 

Gebelikte sıvı ihtiyacı için besinler

 

Gebelik dönemindeki beslenmede sıvı ihtiyacını karşılamada tüketilen besinler de yardımcı olur. Örneğin bazı sebze ve meyveler önemli düzede su içerirler. Böylelikle gebelikte gün boyunca alınması gereken sıvı ihtiyacına yardımcı olurlar. Eğer gün içinde istenilen düzeyde su içemiyorsanız bunun bir bölümünü zaten tüketilen taze sebze ve meyvelerden sağlamak mümkündür. Fakat yine de direkt su ve diğer sıvılardan tüketmeye özen göstermek gerekir.

Yayınlanma Tarihi : 19.02.2015

4584

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim