Haberler

Makaleler

GEBELİKTE BİTKİNLİKLE NASIL BAŞA ÇIKILIR?

gebelikte bitkinlikle nasıl başa çıkılırGEBELİKTE BİTKİNLİKLE NASIL BAŞA ÇIKILIR?

Gebelikte en sık yaşan sorunlardan birisi bitkinliktir ve bitkinlikle mücadele etmek kolay değildir. Gebelikte yaşanan hormon düzeylerinin yükselmesi ve fiziksel değişmeler enerji düzeyini oldukça olumsuz etkileyerek bitkinlik sorunlarının yaşanmasına neden olur. Fakat alınacak bazı basit önlemlerle aşırı bitkinliği hafifletmek mümkündür.

1. Gebelik döneminde asla süper anne rolüne soyunmamak gerekir. Gebelikte bitkinlik sorunuyla başa çıkmak için bu gereklidir. Eğer uykuya ve dinlenmeye ihtiyaç varsa bu ihtiyaçları mutlaka gidermek gerekir. Hatta gündüz saatlerinde bile şekerleme yapmak da faydalı olur. Gündüz en az 30 dk lık bir şekerleme daha enerjik hissettirecektir.

Gün içinde birçok işi bitirmek yerine bunları zaman bölerek, farklı günlere yayarak ve kendini fazla zorlanmadan yapmaya çalışmalıdır. Hatta bu işlerin bir bölümü farklı kişilere verilerek yardım etmeleri sağlanmalıdır. Bu hamile kadınların günlük iş yükünü oldukça azaltacaktır. Vücudun sesine kulak verilmeli ve kendine iyi bakmalıdır.

2. Hekimin önerdiği doğum öncesi vitaminleri mutlaka alınmalıdır. Doğum öncesi vitaminleri gebelikte enerji düzeyinin yükselmesine yardımcı olarak bitkinliği hafifletebilir. Doğum öncesi vitaminleri ayrıca anne karnındaki bebeğin gelişimine de destek olur. Doğum öncesi vitaminleri birçok doğal besin bileşimini kapsamalıdır.

3. Gebelikte yaşlanan bitkinlik sorununa karşı iyi ve sağlıklı beslenmek gerekir. Besinleri dengeli bir şekilde sebze, meyve, tam tahıllar, yağsız et ve yağsız sütten beslenmeye dikkat etmelidir. Bebeğin gelişimine destek olmak için gebelik öncesindeki günlük kalori alımına 300 – 400 kalori mutlaka eklenmelidir. Sağlıklı ve zengin besinler gebelikte bitkinliğin hafiflemesine ve daha iyi hissetmeye imkan sağlar.

4. Gebelikte enerji düzeyini artırmak için kafein tüketiminden mümkün olduğunca azaltmakta fayda vardır. Kafein ( kahve çay v.b. ) kısa süreli olarak enerji verse bile gün sorununda daha bitkin hissetmeye yol açar. Kafein ayrıca vücuttaki demir minerali seviyesini de olumsuz yönde etkiler.

5. Gebelikte yaşanan demir minerali eksikliği de bitkinlik sorununun olmasına neden olabilir. Yeterli demir mineralinin alımına gebelikte özellikle dikkat edilmelidir. Demir eksikliği gebelikte kansızlık sorununa yol açarak bitkin hissetmeye neden olur.

6. Günlük olarak orta düzeyde egzersiz mutlaka yapılmalıdır. Egzersiz aslında bitkinlik sorununa iyi bir çözüm olabilir. Yürüyüş yapmak, yoga gibi egzersizler fark yaratabilir ve enerji düzeyini artırarak bitkinliği hafifletebilir.

7. Tabi şunu da akıldan çıkarmamak gerekir ki sağlıklı bir gebelikte yorgunluk ve bitkinlik sorunları gayet normaldir. Yukarıda belirtilen önlemler aşırı bitkinliği ve yorgunluğu hafifletmeye yöneliktir.

8. Alınan önlemlere rağmen yine aşırı bitkinlik ve yorgunluk varsa hekimle görüşerek tavsiyeleri alınabilir. Diğer yandan gebelikte bitkinlik sorununa karşı herhangi bir vitamin ve mineral desteği veya bitkisel bir çözüm uygulamadan önce mutlaka hekime danışmalıdır.

9. Gebelik bitkinlikten kurtulmak ve enerji düzeyini artırmak için enerji içecekleri kullanılmamalıdır.

Yayınlanma Tarihi : 09.11.2012

4965

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim