Haberler

Makaleler

GEBELİKTE BİTKİN HİSSETMEK

gebelikte bitkinlikGEBELİKTE BİTKİN HİSSETMEK

Gebelikte bitkin hissetmek özellikle ilk 3 aylık dönemde yaygındır. Ayrıca gebeliğin son 3 aylık döneminde de bitkinliklerde tekrar artış görülebilir. Gebelik döneminde kimi anne adayları kendilerini daha fazla yorgun ve bitkin hissedebilirler.

Gebelikteki bitkinliğin nedenleri nedir?

Gebeliğin özellikle ilk döneminde hissedilen bitkinliğin net bir açıklaması yoktur. Fakat en olası neden hormonal değişimler ( progesteron hormonunda önemli yükseliş ) olabilir. Ayrıca diğer olası nedenler arasında gece uykusunu iyi alamama, mide bulantısı ve kusma ( mide bulantısı ve kusma kişinin enerjisini azaltmaktadır ), gebelikte duyulan yaygın endişeler, gün içindeki hareketlilik gösterilmektedir.

Ayrıca gebelikte görülen depresyon sorunu uyku problemlerine ve yorgunluğa yol açabilmektedir.

Gebelikte görülen demir eksiliğine bağlı bir kansızlık durumu da bitkinlik ve yorgunluk yapabilecek bir nedendir. ( Gebelikte Demir Kullanımı )

Gebelikteki bitkinlik ne zaman son bulur?

Bu durum kişiden kişiye değişebilir. Ayrıca bitkinlik durumları çeşitli zamanlarda azalabilir ve çeşitli zamanlarda artabilir. Genelde gebeliğin ilk 3 ayı ve son 3 ayında daha yaygındır.

Ayrıca anne adayının gebelikteki kilosu da hem bitkinlik düzeyini hem de süresini etkileyebilir.

Gebelikteki bitkinliğe karşı ne yapmak gerekir?

1. Vücut sinyallerini dikkate almak gerekir. Mümkün olduğunca erken yatmak, gün içinde şekerleme yapmak bitkinliğe iyi gelebilir.  Çalışan hamile kadınlar ise iş aralarında dinlenmek için fırsat yaratmalı ve hatta şekerleme yapmalıdırlar.

2. Dinlenmeye daha fazla zaman ayrılmalıdır. Özellikle ev dışında çalışan hamile kadınlar kendilerini daha bitkin hissedebilirler. Bundan dolayı aşırı aktif olmaktansa dinlenme ve rahatlama için daha fazla zaman ayrılmalıdır. Gerekirse sık sık sosyal aktivitelere katılmak sınırlandırılmalıdır.

3. Gün içinde çok fazla iş yapmamaya özen göstermelidir. Mümkün olduğunca önemli işleri halletmelidir. Bir seferde birden fazla iş yapılmamalıdır.

4. Doğru beslenmeye dikkat edilmelidir. Günlük alınması gereken kaloriyi almaya gayret etmelidir.  Fakat bu kaloriler sağlıklı besinlerden ve sağlıklı hazırlanmış olanlardan alınmalıdır. Patates cipsi, şekerleme v.b. sağlıksız gıdalardan uzak durulmalıdır. Sebze, meyve, tam tahıllı besinler, kaymaksız süt, yağsız et yenebilir. Bu besinler enerji veren besinlerdir.

5. Vücudu susuz bırakmamak gerekir. Vücutta sıvı yetersizliği bitkinlik ve yorgunluğa yol açar. Bol bol su içilmelidir. Fakat gece yatmadan önce sıvı almamakta fayda vardır. Çünkü gece yatmadan önce alınan sıvılar idrar kesesinin dolmasına yol açarak kişinin gece uyanmasına ve uykusunun bölünmesine yol açabilir.

6. Gün içinde egzersiz yapmayı ihmal etmemelidir. Fakat ağır egzersizlerden kaçınılmalıdır. Örneğin kısa bir yürüyüş oldukça iyi hissettirecektir.

Yayınlanma Tarihi : 01.06.2012

4355

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim