Haberler

Makaleler

GEBELİKTE BESLENMEDE BU VİTAMİN VE MİNERALERİ AKSATMAYIN

gebelikte beslenmede bu vitamin ve mineralleri aksatmayınGEBELİKTE BESLENMEDE BU VİTAMİN VE MİNERALERİ AKSATMAYIN

 

Gebelik boyunca vücudun vitamin ve minerallere ihtiyacı artar. Fakat bazı vitamin ve mineraller vardır ki bunlar oldukça kritiktir. Gebelikte beslenmenizde hem kendi sağlığınız hem bebeğiniz sağlıklı gelişimi için aşağıdaki vitamin ve mineralleri içeren besinlerden yeterli miktarda tüketmelisiniz:

 

Folik asit vitamini

 

Folik asit B vitaminleri gurubu içinde yer alıp, gebeliğin erken dönemleri süresince bebeğin gelişimi için çok önemli bir vitamindir. Folik asit sağlıklı bir hamilelik ve sağlıklı bir bebe için gebelik öncesinde de alınması gereken kritik bir vitamindir. Folik asit anne karnındaki bebekte spina bifida gibi doğum kusurlarını önlemeye yardımcı olur. Eğer aile geçmişinizde nöral tüp kusurları sorunu yaşanmışsa hamilelik planlıyorsanız hamilelik öncesinde öncelikle hekiminize danışarak folik asit alımı konusunda bilgi alın.

 

Gebelik öncesinde folik asit alımına 1 ay öncesinden başlayabilirsiniz. Günlük en az 400 mikrogram alınması tavsiye edilmektedir. Bu şekilde folik asit alımına gebeliğin ilk 3 ay boyunca devam edilmelidir.

 

Gebelik boyunca folik asit açısından zengin besinleri de mutlaka tüketmeniz gerekir. Süt, yeşil yapraklı sebzelerde, bezelye, ıspanak, baklagiller, fındık, kepekli ekmek, yumurta, balık, muz, çilek, portakal, limon, patates, mısır, domates, brokoli, et ve kiraz folik asit kaynağı olarak tüketebileceğiniz besinlerdir.

 

Demir minerali

 

Gebelikte demir ihtiyacı artar. Gebelikte aldığınız demirin bir bölümü bebeğiniz tarafından kullanılır. Ayrıca bebek anne karnında depoladığı demiri doğumda sonra 5-6 ay süreyle de kullanır. Gebelikte günlük ortalama 22 mg kadar demir minerali alınması tavsiye edilmektedir. Bazı kadınlarda bu oran daha yükse olabilir.

 

Yağsız dana eti, tavuk, balık, yeşil sebzeler ( brokoli, ıspanak, lahana v.b. ) ve nohut, mercimek, barbunya ve lima fasulyesi gibi baklagiller demir açısında zengin besinlerdir.

 

Demirin vücut tarafından iyi emilmesi için ayrıca C vitamini açsından zengin besinleri de tüketmeniz gerekir. Bunun yanında kafeini azaltmalısınız. Kafeinli içecekler demir emlimin azaltır.

 

Kalsiyum minerali

 

Gebelikte kalsiyum kemik sağlığı ve güçlü kemikler için çok önemli bir mineraldir.  Gebeliğin özellikle ilk 3 ayı boyunca oldukça fazla kalsiyuma ihtiyaç duyulur.

 

Eğer gebeliğinizde diyetinizden yeterince kalsiyum alamıyorsanız bu durum kısa vadede kemik sağlığınızı ve gücünü olumsuz etler ve sonrasında da sizde osteoporoz riskini artırır.

 

Gebelikte günlük tavsiye edilen kalsiyum miktarı 840 mg kadardır. Bu bazı kadınlarda 1000 mg’a kadar çıkabilir.  Kalsiyum içeren besinlerden mutlaka tüketmeniz gerekir. Bunun için süt ve süt ürünlerini tüketebilirsiniz. Çünkü oldukça zenin kalsiyum kaynağıdırlar.

 

Omega 3

 

Gebelikte omega 3 anne karnındaki bebeğin beyin, göz ve merkezi sinir sistemi gelişimi için önemlidir. Omega 3 bebek doğduktan sonra da önemlidir.

 

Gebelikte omega 3 içeren besinler mutlaka tüketmek gerekir. Balık bunlardan en önemlilerindendir. Somon, sardalye, alabalık ve hamsi omega 3 kaynağı olarak tüketilebilecek balıklardır. Omega 3 ayrıca tavuk, yumurta, keten tohumu yağı ve konserve ton balığında da bulunur.

 

D vitamini

 

Gebelikte anne adayındaki D vitamini eksikliği anne karnındaki bebeği de etkileyebilir. Bu nedenle gebelikte yeterli D vitamini alımı önemlidir. Kemik gelişimi ve güçlü kemikler için gereklidir.

 

Hamile ve emziren kadınların yeterli D vitamini için güneş ışığına ihtiyaçları olur. Güneş ışığından yeterince faydalanamayanlar ise D vitamini desteği alabilir. D vitamini kaynağı olarak süt, somon balığı, sardalye, yayın balığı, uskumru, ton balığı, portakal suyu, yumurta tüketilebilir.

 

Gebelikte vitamin ve mineral desteği alınması konusunda mutlaka hekime danışılmalıdır. Vitamin ve mineral destekleri gebelikte hekimin tavsiyesiyle ve onun önereceği şekilde kullanılmalıdır.

Yayınlanma Tarihi : 09.03.2015

4396

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim